Aktualności

Dożynki Prezydenckie Spała 2009

2009.09.22 00:00 , aktualizacja: 2012.05.18 14:17

Autor: Krzysztof Zaniewski, Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

20 września br. w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. Tradycja spotkań głowy państwa z rolnikami sięga czasów II Rzeczypospolitej, gdy z inicjatywy Prezydenta Ignacego Mościckiego zorganizowano w Spale pierwsze ogólnokrajowe Święto Plonów. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.
 

Obchody Święta Plonów rozpoczęły się mszą świętą, odprawioną w intencji ofiar tragedii w kopalni „Wujek Śląsk”, celebrowaną przez Biskupa Diecezji Łowickiej ks. ordynariusza Andrzeja Dziubę w Kaplicy Polowej AK. Po mszy korowód dożynkowy udał się na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie przed rozpoczęciem uroczystości, zebrani minutą ciszy uczcili pamięć ofiar śląskiej katastrofy.

Tradycyjnie, starostowie przekazali Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna. Ważnym punktem obchodów był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Województwo Mazowieckie reprezentowała delegacja złożona z członków Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Zawady” z Baranowa.

Uczestnicy Dożynek Prezydenckich mieli również możliwość wzięcia udziału w festynie „Tradycja integruje”, podczas którego dorobek artystyczny prezentowały kapele ludowe i lokalni wykonawcy.

Liczba wyświetleń: 287

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.