Aktualności

Benefis Mieczysława Weltera

2009.09.29 00:00 , aktualizacja: 2012.05.16 14:31

Autor: Barbara Chrzanowska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

25 września br. w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się benefis Mieczysława Weltera w 60-lecie pracy twórczej oraz otwarcie wystawy prezentującej jego dorobek rzeźbiarski. Podczas uroczystości artysta został uhonorowany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
 

Marszałek Adam Struzik pogratulował rzeźbiarzowi jubileuszu i podkreślił jego zasługi w powstawaniu polskiej rzeźby pomnikowej i figuralnej. Życzył artyście kolejnych lat owocnej pracy i dalszych sukcesów w kraju i zagranicą.

Mieczysław Welter urodził się w 1928 roku w Śremie. Jest przede wszystkim twórcą portretów i pomników, ale także medali. Do jego najważniejszych dzieł należą m.in. Pomniki Męczeństwa w Sobiborze i w Policach, Pomnik Stalagu VIII C w Żaganiu, Pomnik Marii Konopnickiej we Wrześni, Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku, Pomnik Mikołaja Kopernika w Mexico City czy Pomnik Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Prezentowana wystawa została zorganizowana w 80. rocznicę urodzin artysty, 60-lecie pracy twórczej i 20-lecie odsłonięcia jedynego w Polsce pomnika poety Zygmunta Krasińskiego, usytuowanego w parku opinogórskim obok Dworu Krasińskich.

W uroczystościach związanych z jubileuszem artysty uczestniczyli także: radna Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ciechanowie Andrzej Kamasa, przedstawiciele świata sztuki, rodzina i przyjaciele artysty. Wernisaż uświetnił koncert fortepianowy.

Liczba wyświetleń: 415

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.