Aktualności

16 nowych projektów kluczowych

2009.10.01 00:00 , aktualizacja: 2015.07.20 10:09

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o wprowadzeniu na listę projektów kluczowych 16 nowych inwestycji. Ponad połowa z nich realizowana będzie na terenie Warszawy. Unijne dofinansowanie otrzymają m.in. tak ważne dla stolicy inwestycje jak: przebudowa ulicy Modlińskiej, budowa ulicy Nowolazurowej, budowa nowej siedziby dla wydziałów lingwistycznych UW, budowa Parku Naukowo-Technologicznego przez Instytut Problemów Jądrowych w Świerku, budowa wiaduktu nad torami PKP w ciągu ulicy Powązkowskiej czy rewaloryzacja parku Muzeum Pałacu w Wilanowie.
 

Jak podkreślił Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik umieszczenie tych inwestycji na liście projektów kluczowych oznacza zgodę na unijne dofinansowanie. Wyraził też zadowolenie, że wśród wybranych projektów jest dużo inwestycji związanych ze środowiskami naukowymi propagującymi innowacyjne rozwiązania, np. projekty Polskiej Akademii Nauki oraz Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. Dodał, że na szczególną uwagę zasługują także projekty uczelni wyższych - dzięki środkom unijnym Uniwersytet Warszawski wybuduje piękną, a przede wszystkim funkcjonalną siedzibę dla wydziałów lingwistycznych.

Wicemarszałek Ludwik Rakowski podkreślił, że na uwagę zasługują także projekty kulturalne, w tym m.in. projekt pn. Rewitalizacja przedpola Wilanowa, który jest szczególnie ważny ze względu na zbliżające się przewodnictwo Polski w UE.

Projekty kluczowe to projekty o strategicznym znaczeniu dla regionu, które ze względu na swój charakter i wagę wyłączone są z procedury konkursowej. Decyzja o wyborze nowych projektów została podjęta na podstawie oceny dokonanej przez niezależnych ekspertów oraz przy uwzględnieniu opinii zgłaszanych podczas trwających miesiąc konsultacji społecznych.


Wartość wszystkich 16 projektów to 766 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 570 mln zł.

Dodanie kolejnych projektów do listy pozwoli zaktualizować ją o znaczące dla rozwoju Mazowsza inwestycje – m.in. z zakresu wysoko innowacyjnych technologii, regionalnej infrastruktury transportowej, rewitalizacji miast oraz z obszaru kultury i turystyki. Przedstawione propozycje projektów kluczowych są zgodne ze strategią rozwoju województwa oraz mają duży wpływ na wzrost konkurencyjności województwa.

 

 

Wypowiedź Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika

 

 


Wypowiedź Wicemarszałka Ludwika Rakowskiego

 

 

 


Wypowiedź Wicemarszałka Ludwika Rakowskiego

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 47 kB, Liczba pobrań: 364, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 1387

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.