Aktualności

Otwarcie pierwszego w Europie Muzeum Witolda Gombrowicza

2009.10.12 00:00 , aktualizacja: 2012.05.16 11:21

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Po czterdziestu latach od śmierci Witolda Gombrowicza wielbiciele jego twórczości doczekali się muzeum poświęconego twórcy. Mieści się ono w pałacyku, w podradomskiej Wsoli, przez lata należącym do rodziny Gombrowiczów. Eksponaty przekazała placówce m.in. żona artysty – Rita Gombrowicz. Na zakup, remont oraz urządzenie muzeum Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał ponad 5 mln zł.
 

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że otwarcie muzeum jest doniosłym wydarzeniem dla polskiej kultury, ale przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy będą mogli jeszcze lepiej poznać jednego z najwybitniejszych twórców polskiej literatury. Wyraził radość z faktu, iż po czterdziestu latach od śmierci Witolda Gombrowicza, Polska doczekała sie muzeum poświęconego utalentowanemu rodakowi.

Położone 90 km od Warszawy i 10 km od Radomia muzeum zacznie przyjmować zwiedzających już 14 października. Do obejrzenia będzie stała ekspozycja osnuta wokół etapów biografii i twórczości Witolda Gombrowicza. Autorką wystawy jest kustosz Jolanta Pol, koncepcję plastyczną opracował Adam Rolewicz, a zrealizowała ją Pracownia Technik Scenograficznych Tryktrak Jakuba Kamińskiego. W muzeum znajdą się nie tylko listy, rękopisy i dokumenty autora Ferdydurke, lecz także cenne fotografie ze zbiorów rodzinnych, książki i przede wszystkim pamiątki po pisarzu, które placówka otrzymała od żony twórcy – Rity Gombrowicz.

Oprócz wystaw czasowych w ofercie placówki znajdą się lekcje muzealne, prelekcje i wykłady. Muzeum Witolda Gombrowicza ma też ambicje stać się żywym miejscem oraz mocno zaistnieć w internetowym życiu literackim.

W uroczystym otwarciu muzeum wzięli również udział m.in.: Wicemarszałek Ludwik Rakowski oraz Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.

Liczba wyświetleń: 469

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.