Aktualności
Zielone jest piękne – „Najpiękniejsze parki Mazowsza” wybrane
2009.11.06 00:00 , aktualizacja: 2012.05.11 08:24
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Mazowsze może pochwalić się nie tylko dużymi parkami krajobrazowymi. 6 listopada br. ogłoszono wyniki organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego konkursu na „Najpiękniejsze parki Mazowsza”, które pokazują, że także lokalne parki i skwery są prawdziwymi perełkami mazowieckiego krajobrazu. W uroczystym podsumowaniu konkursu wziął udział m.in. wicemarszałek Ludwik Rakowski.
Tytuły „Najpiękniejszych parków Mazowsza” otrzymały: Park w Pilawie (w kategorii parki małe), Park im. K. Dittricha w Żyrardowie (w kategorii parki średnie) oraz Park w Młochowie (w kategorii parki duże). Dodatkowo komisja postanowiła wyróżnić: Park w Ostrowi Mazowieckiej, Park w Kozienicach oraz Park Potulickich i Park Mazowsze w Pruszkowie. Każdy z laureatów otrzymał atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu ogrodniczego.
Wicemarszałek Ludwik Rakowski podkreślił potrzebę rewitalizacji parków i skwerów znajdujących się na terenie Mazowsza. Są to bowiem przestrzenie publiczne, które nie tylko upiększają miasta czy gminy, ale pełnią również funkcje miejsc rekreacji, wypoczynku oraz integracji mieszkańców.
Konkurs „Najpiękniejsze parki Mazowsza” skierowany był do samorządów lokalnych, które w ostatnim czasie zrewitalizowały na swoim terenie park lub skwer. Podczas oceny zgłoszeń brano pod uwagę skalę przedsięwzięcia, nakład prac oraz efekt końcowy rewitalizacji. Ponadto komisja konkursowa zwracała uwagę na funkcjonalność parku i uwzględnienie przy rewitalizacji potrzeb mieszkańców, np.: zaplanowanie placów zabaw dla dzieci w przypadku parków, z których korzystają matki z dziećmi, muszli koncertowych w gminach, w których brakuje sal widowiskowych czy też ścieżek zdrowia w gminach o charakterze turystycznym.
Do konkursu zgłoszono 11 parków z terenu: Młochowa, Ostrowi Mazowieckiej, Kozienic, Żyrardowa, Sannik, Ciepielowa, Pruszkowa (2 parki), Pilawy, Sochaczewa oraz Mławy. Każdy z nich, dzięki zaangażowaniu lokalnych samorządów został w ostatnim czasie zrewitalizowany. Najmniejsza kwota przeznaczona na ten cel wyniosła ponad 178 tys. zł, a największa ponad 11,5 mln zł.
Konkurs stwarza samorządom możliwość pochwalenia się swoim dorobkiem i działaniami podejmowanymi w zakresie ochrony przyrody. Jest to również okazja do promocji dobrych wzorców na Mazowszu i docenienia tych samorządów, które rozumieją wartość i znaczenie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszego regionu.
Liczba wyświetleń: 972
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.