Aktualności

Ingres biskupa radomskiego Henryka Tomasika

2009.11.17 00:00 , aktualizacja: 2012.05.10 15:06

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

16 października br. papież Benedykt XVI mianował nowym ordynariuszem radomskim biskupa Henryka Tomasika, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej. Ingres biskupa do katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu odbył się 14 listopada br.
 

Liturgiczne objęcie diecezji przez bp. Henryka Tomasika rozpoczęło się homilią wygłoszoną przez metropolitę poznańskiego i wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Wśród hierarchów kościelnych, obecnych na uroczystości, znaleźli się m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. duszpasterstwa Służby Zdrowia i były biskup radomski abp Zygmunt Zimowski.

Biskup Henryk Tomasik sakrę biskupią otrzymał w Bazylice św. Piotra w Rzymie 6 stycznia 1993 roku z rąk papieża Jana Pawła II. W czasie wieloletniej posługi dał przykład gorliwego i aktywnego realizowania misji pasterskiej na terenie diecezji siedleckiej, a także na forum ogólnokrajowym. Jego działania odznaczają się szczególnym zaangażowaniem w duszpasterstwo młodzieży o czym świadczy powierzenie mu, z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, funkcji przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Na przestrzeni 35 lat pracy dydaktycznej bp Henryk Tomasik prowadził wykłady z etyki, teodycei, filozofii religii, antropologii, a także z psychologii i katolickiej nauki społecznej.

W uroczystości wzięli udział m.in. wiceprzewodnicząca sejmiku województwa mazowieckiego Bożenna Pacholczak, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.

Liczba wyświetleń: 743

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.