Aktualności
Jubileuszowa gala nagród marszałka
2009.11.17 00:00 , aktualizacja: 2014.12.19 11:08
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator
Już po raz dziesiąty wyróżniono osoby i instytucje, które swoją działalnością w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju Mazowsza. 16 listopada br. w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego. W tym roku Kapituła wyłoniła 10 laureatów.
Nagroda Marszałka przyznawana jest od 1999 r. za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki, organizacji życia społecznego i gospodarki. Celem nagrody jest uhonorowanie osób, które promują województwo mazowieckie, przyczyniają się do rozwoju regionu, jak również umacniają jego tożsamość kulturową. Wśród laureatów są zarówno osoby wybitne, znane i powszechnie doceniane - m.in.: Józef Hen, Jerzy Janicki, ks. Jan Twardowski czy Sława Przybylska-Krzyżanowska, jak i ludzie niezwykli, znani tylko w swoich środowiskach lokalnych. Właśnie takie osoby zostały docenione w tej edycji.
W tym roku do Nagrody zgłoszono 84 kandydatów, których mogły zgłaszać Komisje Sejmiku Województwa Mazowieckiego, rady powiatów z terenu województwa mazowieckiego, rady miast, stowarzyszenia, fundacje społeczno-kulturalne i naukowe oraz lokalne organizacje społeczno-kulturalne i naukowe działające na terenie województwa mazowieckiego. Kapituła, pod przewodnictwem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, wyłoniła 10 laureatów. Każdy z nich otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł, pamiątkową statuetkę oraz dyplom.
Laureatami X edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego zostali: Przemysław Bednarczyk z Radomia, Wiesława Bogdańska z Kadzidła, Krzysztof Braun z Warszawy, Tadeusz Kaczyński z Płocka, Artur Krajewski z Żyrardowa, Bogdan Józef Loebl z Józefowa, Iwona Orzełowska z Siedlec, dr Jacek Szczepański z Legionowa, Witold Idzi Zapała z Otrębus oraz Zespół Taneczny „Abstrakt” z Sochaczewa.
Podczas uroczystej gali po raz czwarty wręczono również Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Mazowsza”. To zaszczytne wyróżnienie, ustanowione przez Sejmik Województwa Mazowieckiego w 2006 roku, przyznawane jest za szczególne zasługi dla Mazowsza osobom lub podmiotom, które w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju województwa, powiatu, gminy lub miejscowości, w której działają, wzbogacając dorobek regionu w wielu dziedzinach życia. Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Robert Soszyński i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik Odznaką Honorową „Zasłużony dla Mazowsza” wyróżnili prof. dr. hab. Adama Koseskiego – współzałożyciela i rektora Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
Wręczone zostały także Medale Pamiątkowe „Pro Masovia”, którymi honorowane są osoby i instytucje w uznaniu całokształtu działalności zawodowej, społecznej i publicznej na rzecz województwa mazowieckiego. Za wybitne zasługi, które przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza odznaczeni zostali: dr Ryszard Walczak – prokurator Prokuratury Krajowej w Warszawie oraz wykładowca Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Stanisław Kowalski – fundator i prezes zarządu Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, a także w imieniu Fundacji na Rzecz Umacniania Więzi Rodzinnych i Społecznych „SYNAPSIS” prezes fundacji Michał Broniszewski i wiceprezes Bożena Ulatowska, w imieniu Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowiacy” założyciel zespołu – dr Leszek Ploch.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Robert Soszyński pogratulował osiągnięć wszystkim laureatom oraz nominowanym. Przewodniczący przyznał, że wyróżnieni to wybitne postaci, które współtworzą tożsamość naszego województwa. O sile Mazowsza decydują nie tylko postęp gospodarczy czy inwestycje w infrastrukturę, ale poczucie przynależności do lokalnych społeczności, duma z dziedzictwa narodowego oraz umiejętność pielęgnacji i rozwijania dorobku kulturowego regionu.
Gratulacje i podziękowania złożył również marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Podkreślił, że kultura jest wartością, która ma nieoceniony wpływ na jakość naszego życia, dlatego należy ją pielęgnować, rozwijać i wzbogacać. Zaznaczył, że praca twórcza i społeczna w sposób znaczący wpływają na budowę pozytywnego wizerunku Mazowsza oraz czynią życie mieszkańców regionu pełniejszym i bardziej atrakcyjnym.
Liczba wyświetleń: 2329
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.