Aktualności

Nowy rozkład jazdy KM i WKD

2009.12.04 00:00 , aktualizacja: 2012.05.08 12:30

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Trzy nowe pociągi przyspieszone, nowe połączenia weekendowe, więcej pociągów w godzinach szczytu na niektórych trasach – to zmiany w rozkładzie jazdy Kolei Mazowieckich (KM). Kolejne pociągi przyspieszone będą mogły być wprowadzone po dostarczeniu nowego taboru. Rozkład zacznie obowiązywać od 13 grudnia br.
 

Jak powiedział członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz nowy rozkład jazdy pociągów uwzględnia potrzeby mieszkańców Mazowsza. Jednocześnie jest kompromisem możliwości finansowych samorządu województwa mazowieckiego oraz potencjału taborowego spółki. Zauważył on, że w porównaniu z aktualnym rozkładem jazdy, przy takim samym poziomie dofinansowania, prognozowane jest zwiększenie o 2 mln liczby przewiezionych pasażerów. Dodał także, że samorząd i spółka będą na bieżąco monitorować nowy rozkład jazdy i w miarę potrzeb i możliwości modyfikować ofertę przewozową przy kolejnych korektach, czyli od marca i czerwca 2010 r.

Arkadiusz Olewnik – p.o. Prezesa Spółki KM zwrócił uwagę, że przy pracach nad rozkładem spółka musi uwzględniać kilka podstawowych kwestii – jak dostęp do infrastruktury, możliwości taborowe i finansowe spółki. Dodał także, że jako przewoźnik regionalny spółka musi dostosowywać rozkład jazdy do możliwości, jakie proponuje zarządca infrastruktury, czyli spółka PKP PLK. Pierwszeństwo w wyborze godzin kursowania pociągów mają składy ekspresowe – InterCity, pociągi pospieszne InterREGIO, a dopiero w dalszej kolejności – Koleje Mazowieckie (mimo iż jeździ nimi więcej pasażerów niż np. pociągami InterREGIO. Szacuje się, że w 2009 roku KM przewiezie 51 mln pasażerów).

W nowym rozkładzie jazdy znajdzie się 12 pociągów pospiesznych. Udało się w nim umieścić dwa nowe połączenia z Radomia (wyjazd – 7.21, w Warszawie – 9.20) i z Łukowa (wyjazd - 5.42, w Warszawie 8.08) oraz przesunąć odjazd z Warszawy pociągu „Bolimek" (po południu ze średnicy podmiejskiej do Żyrardowa). Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Piotr Szprendałowicz podkreślił także, że pomysł dotyczący pociągów RegioExpress będzie realizowany sukcesywnie w miarę możliwości taborowych przewoźnika.

„Radomiak” – Warszawa Wsch. (16.18) – Radom (18.25); Radom (5.32) – Warszawa Wsch. (7.37); Radom (7:21) – Warszawa Wsch. (9:32)
„Wiedenka” – Warszawa Wsch. (15.43) – Skierniewice (16.45); Skierniewice (6.01) – Warszawa Wsch. (7.07)
„Bolimek” – Warszawa Wsch.(16.41) – Żyrardów (17.29); Żyrardów (5.45) – Warszawa Wsch. (6.37)
„Łukowianka” – Warszawa Zach. (16.34) – Łuków (18.29); Łuków (4.45) – Warszawa Zach. (6.51); Łuków (5.42) – Warszawa Zach. (8.08)
„Mazovia” – Warszawa Wsch. (17.38) – Płock (20.39); Płock (5.02) – Warszawa Wsch. (7.52)

Kolejne nowe regionalne ekspresy prawdopodobnie będą wprowadzone do nowego rozkładu jazdy przy okazji kolejnych korekt, kiedy KM wzbogacą się o nowy tabor. Będzie on mógł być wykorzystany do obsługi tych połączeń. Niestety, w obecnej chwili spółka nie dysponuje wystarczającą liczbą taboru i aby stworzyć takie połączenia musiałaby zlikwidować część innych, w ramach których pociągi zatrzymują się na wszystkich stacjach. Takie rozwiązanie byłoby niekorzystne dla pasażerów.

Kolejną nowością w rozkładzie jazdy będą dwa nowe połączenia weekendowe:

• połączenie Warszawa – Ostrołęka – Warszawa, o godz. 9.00 z Warszawy i o godz. 15.00 z Ostrołęki;
• połączenie Warszawa – Góra Kalwaria – Pilawa, które zapewni dojazd na wycieczki piesze i rowerowe w atrakcyjne tereny Mazowsza (wyjazd z Warszawy o godz. 9.00, powrót na godz. 19.00).

W nowym rozkładzie jazdy pojawią się także dodatkowe pociągi kursujące w godzinach szczytu:

• dodatkowy pociąg w szczycie popołudniowym z Warszawy do Mrozów;
• dodatkowy pociąg w szczycie popołudniowym z Warszawy do Łochowa i porannym z Łochowa do Warszawy;
• więcej pociągów z Warszawy do Wołomina;
• dodatkowy pociąg poranny z Góry Kalwarii do Warszawy.

Nowy rozkład jazdy wprowadza także nowe postoje pociągu „Mazovia” m.in. w Łącku oraz zmianę oferty pociągów na linii Radom – Drzewica (nowy pociąg z Drzewicy o godz.7:52 i odjazd z Radomia o godz. 17:09 – do Przysuchy).


WARSZAWSKA KOLEJ DOJAZDOWA

Rozkład jazdy pociągów WKD, który będzie obowiązywać od 13 grudnia br. do 11 grudnia 2010 r. nie ulegnie znaczącej zmianie. - Zachowa swoje mocne strony, czyli stosunkowo dobrą częstotliwość w godzinach szczytu oraz stałe godziny odjazdów. Przewidujemy także uruchomienie, tak jak dotychczas, 129 pociągów w dni powszednie i 76 – w dni świąteczne – podkreślił Prezes Zarządu WKD Grzegorz Dymecki. W 2010 roku WKD planuje także liczne prace związane z modernizacją infrastruktury.

Pociągi WKD – tak jak dotychczas – będą kursowały z dobrą częstotliwością (od 7 do 10 minut na najbardziej obciążonym odcinku pomiędzy Komorowem i Warszawą). Zachowana zostanie także cykliczność odjazdów, do której pasażerowie zdążyli się już przyzwyczaić (stałe godziny odjazdów w poszczególnych kierunkach: 20 minut po każdej pełnej godzinie – do Grodziska Mazowieckiego i 10 minut przed każdą pełną godziną – do Milanówka).

Liczba wyświetleń: 1141

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.