Aktualności

Sochocińskie guziki

2009.12.14 00:00 , aktualizacja: 2012.05.08 11:08

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Wyrób guzików może okazać się sztuką, a nawet częścią lokalnej tradycji. Tak stało się w Sochocinie. W tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury 11 grudnia br. otwarto Izbę Pamiątkową Guzikarstwa. W uroczystości wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 

W Izbie Pamiątkowej Guzikarstwa mieścić się będzie wystawa stała „Z bogactw natury – sochocińskie guziki”. Dzięki niej zapoznać będzie się można z tajnikami unikalnego i charakterystycznego dla tej miejscowości rzemiosła – produkcją „sochocińskiego guzika”. Guziki były tu wyrabiane ręcznie z muszli rzecznej przez ponad 100 lat, począwszy od lat siedemdziesiątych XIX wieku.

Na wystawie zaprezentowana została także historia Sochocina jako miasta i wsi. Podczas uroczystego otwarcia przedstawiono krótki film na temat powstawania wystawy oraz spektakl teatralny pt. „Magia guzika”. Przeszłość Sochocina można także poznać dzięki wystawie malarstwa pt. „Śladami przodków” autorstwa lokalnego artysty Stanisława Prokopczyka.

Marszałek Adam Struzik pogratulował realizacji pomysłu służącego ochronie historii i tradycji oraz podkreślił znaczenie tego typu inicjatyw dla budowania lokalnej tożsamości. Wyraził nadzieję, że świadomość ciekawej przeszłości zachęcać będzie do dalszego dokumentowania i gromadzenia pamiątek związanych z regionem.

Izba Pamiątkowa Guzikarstwa powstała z inicjatywy mieszkańców Sochocina i Wójta Gminy Sochocin przy współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Na realizację przedsięwzięcia samorząd województwa przeznaczył blisko 350 tys. zł w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Liczba wyświetleń: 850

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.