Aktualności

I posiedzenie Mazowieckiej Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

2009.12.14 00:00 , aktualizacja: 2012.05.08 10:51

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

14 grudnia br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego odbyło się inauguracyjne posiedzenie Mazowieckiej Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Akty powołania do Rady wręczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 

Mazowiecka Rada do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jest organem opiniodawczo-doradczym Marszałka Województwa Mazowieckiego, a jej członkowie powołani zostali spośród przedstawicieli reprezentatywnych dla województwa mazowieckiego stowarzyszeń. Podczas posiedzenia, licząca 33 członków Rada, wyłoniła spośród swojego składu Prezydium, którego przewodniczącym został płk Józef Koleśnicki reprezentujący Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Ustawowym zadaniem samorządu województwa z zakresu administracji rządowej od sierpnia tego roku jest pomoc w integracji kombatantów i osób represjonowanych. Marszałek Adam Struzik podziękował członkom Rady za gotowość do społecznej służby na rzecz kombatantów, inwalidów wojennych i ofiar represji systemów totalitarnych. Zaznaczył, że Mazowsze pamięta o swoich bohaterach i daje temu wyraz m.in. poprzez zróżnicowane formy upamiętniania historii. Dodał, że troska o związki kombatanckie znalazła swoje odzwierciedlenia w „Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi”. Na lata 2010 i 2011 dodano do Programu nowy obszar pn. „Integracja środowisk kombatantów i osób represjonowanych”, a w nim priorytet pt. „Wspieranie środowisk kombatantów i osób represjonowanych w zakresie kultywowania i upowszechniania tradycji walk o niepodległość i suwerenność Polski”. W tym zakresie samorząd województwa chce się skupić na trzech zadaniach nazwanych: „Cześć ich pamięci”, Ocalić od zapomnienia” oraz „Wydawnictwa”.

Posiedzenie stało się również okazją do podsumowania realizacji Programu Szpitale Przyjazne Kombatantom, którego celem było stworzenie poczucia bezpieczeństwa i autentycznego dostępu do specjalistycznej opieki medycznej. Do akcji, umożliwiającej kombatantom korzystanie poza kolejnością ze świadczeń zdrowotnych oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, przystąpiło dotychczas 20 szpitali na Mazowszu.

Podczas inauguracyjnego spotkania Rady Marszałek Adam Struzik odznaczony został Medalem Pamiątkowym Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Posiedzenie zakończyło się opłatkiem wigilijnym. Modlitwę w intencji ojczyzny zmówił ksiądz kapelan Janusz Bąk.

Liczba wyświetleń: 857

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.