Aktualności

Budżet Mazowsza na 2010 rok - janosikowe kontra inwestycje

2009.12.22 00:00 , aktualizacja: 2012.04.27 15:52

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

Przyszłoroczny budżet Mazowsza wyniesie 3,22 mld zł. Niestety, największą pozycją będzie w nim tzw. „janosikowe”, które w przyszłym roku pochłonie ponad połowę dochodów podatkowych regionu – czyli blisko 940 mln zł. Dzięki dużym oszczędnościom na inwestycje uda się wygospodarować 916 mln zł. Olbrzymim wsparciem będą także środki unijne – dzięki którym możliwe będzie utrzymanie inwestycji w regionie na ambitnym poziomie.
 

Przyszłoroczny budżet będzie pod znakiem „janosikowego” – które będzie w nim największą pozycją. Na ten cel jako jedyny region w kraju w przyszłym roku musimy oddać do budżetu państwa ponad połowę swoich dochodów. Powód? Przyszłoroczne „janosikowe” (subwencja wyrównawcza) ustala się na podstawie dochodów sprzed dwóch lat – kiedy dochody województwa były rekordowo wysokie. Tymczasem na skutek kryzysu w przyszłym roku będą one najniższe od lat. Wpływy z podatku CIT, które stanowią 90 proc. dochodów podatkowych, zmniejszyły się nawet o 20 proc. Oznacza to 400 mln zł mniej w budżecie.

W takiej sytuacji przyszłoroczne dochody województwa planuje się na poziomie 2,86 mld zł, natomiast wydatki na poziomie 3,22 mld zł. Planowany deficyt, czyli różnica pomiędzy dochodami a wydatkami, to 360 mln zł. Zostanie on pokryty długoterminowym kredytem bankowym na rynku zagranicznym.

Oprócz subwencji wyrównawczej największe środki w budżecie zagwarantowano na transport i łączność, czyli m.in. na działalność Kolei Mazowieckich, Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz remonty i modernizację dróg wojewódzkich. Na ten cel przeznaczono aż 24 proc. środków, czyli ponad 786 mln zł. 399,9 mln zł z tej kwoty to wydatki inwestycyjne.

Na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego w przyszłorocznym budżecie zagwarantowano 200 mln zł, z czego 59,7 mln zł to środki przeznaczone na inwestycje. Na ochronę zdrowia zabezpieczono 127 mln zł. Kolejnych 121 mln zł przeznaczonych zostanie na oświatę i wychowanie.

Przy konstruowaniu budżetu priorytetem były wszystkie inwestycje dofinansowywane z funduszy unijnych oraz te, których realizacja jest bardzo zaawansowana. Trudna sytuacja finansowa województwa zmusiła jednak władze regionu do szukania oszczędności. O 50 proc. zmniejszone zostaną środki na promocję województwa, a o 15 proc. dotacje na bieżące utrzymanie samego urzędu marszałkowskiego jak i podległych samorządowi jednostek. Niestety z braku środków w przyszłym roku nie będzie także realizowany Samorządowy Instrument Wsparcia Rozwoju Mazowsza, w ramach którego samorząd województwa wspierał biedniejsze samorządy lokalne.

W takiej sytuacji olbrzymim wsparciem będą środki unijne. Dzięki nim uda sie utrzymać inwestycje w regionie na ambitnym poziomie. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WM do wydania w przyszłym roku zaplanowano aż 1,5 mld zł. Kolejne 497 mln zł zarezerwowano do wydania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 54 kB, Liczba pobrań: 426, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 1390

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.