Aktualności

2,66 mln zł z UE na budowę muzeum w Palmirach

2010.01.27 00:00 , aktualizacja: 2015.07.14 11:58

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Administrator

26 stycznia br. przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego - marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Ludwik Rakowski oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisali preumowę dotyczącą unijnego dofinansowania na budowę Muzeum w Palmirach. Pod koniec lutego br. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosi przetarg na prace budowlane, które zgodnie z harmonogramem rozpoczną się w kwietniu br. Zakończenie budowy Muzeum planowane jest na grudzień 2010 r.
 

Palmiry to miejsce symboliczne. W czasie drugiej wojny światowej w okolicznych lasach Niemcy przeprowadzili serię 21 masowych mordów, w których zginęło ponad 1700 obywateli polskich. Od 1973 r. istnieje tam Muzeum Walk i Męczeństwa, które od stycznia 2010 r. nosi nazwę Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry. Mieści się w nim stała ekspozycja prezentująca fotografie, dokumenty i pamiątki związane z ofiarami hitlerowskich egzekucji.

Marszałek Adam Struzik podkreślił znaczenie projektu, którego realizację samorząd województwa może wspomóc poprzez wykorzystanie środków unijnych. Zaznaczył, że muzeum w Palmirach jest miejscem niezwykle ważnym nie tylko w historii Warszawy, ale i całego Mazowsza.

Wicemarszałek Ludwik Rakowski dodał, że inwestycja daje możliwość zabezpieczenia nie tylko miejsca, ale przede wszystkim pamięci o 1700 mieszkańcach Mazowsza, którzy stracili tam życie.

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt budowy Muzeum w Palmirach został umieszczony na liście tzw. projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Unijne dofinansowanie to 2 662 465 zł (Priorytet VI „Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji”, Działanie: 6.2 Turystyka). Projekt obejmuje rozbiórkę starego obiektu, prace budowlane przy wznoszeniu nowego budynku, zakup niezbędnego wyposażenia oraz zagospodarowanie terenu wokół Muzeum m.in. modernizację parkingu.

Nowa siedziba ma łączyć aspekt historyczny z walorami przyrodniczymi okolicy. Muzeum zajmie powierzchnię 1100 m2 i będzie podzielone na dwie podstawowe strefy użytkowe: ekspozycyjną i wystawienniczą. W samej części wystawienniczej znajdą się wielkoformatowe siatkowe wydruki przedstawiające historię okolicy, specjalne oświetlenie i animacje dźwiękowe. Najnowsze techniki multimedialne staną się narzędziem scenograficznym do przekazu szczegółowej wiedzy historycznej o dziejach tego miejsca. Informacje w postaci tekstów drukowanych i nagrań do odsłuchu ilustrowane będą dokumentami, fotografiami, w tym fotografiami w formie transparentnych wydruków na przeszkleniach oraz projekcjami filmów. Zabytki rzeczowe zostaną w tradycyjny sposób umieszczone w gablotach.

Nowa ekspozycja będzie obejmować siedem działów tematycznych: 1) flora i fauna Kampinoskiego Parku Narodowego; 2) historia Kampinosu do XVIII w. (do 1974 r.); 3) powstanie kościuszkowskie (1794) i styczniowe (1863); 4) wrzesień 1939; 5) egzekucje i upamiętnienie ofiar hitlerowskich mordów (centralny punkt ekspozycji); 6) II wojna światowa – konspiracja i walki partyzanckie w Puszczy Kampinoskiej; 7) powojenna historia Palmir.

Wizualizacje projektu Muzeum Walk i Męczeństwa w Palmirach w jakości do druku dostępne są na: http://prasowy.um.warszawa.pl/Palmiry/

 


Relacja z podpisania preumowy

Liczba wyświetleń: 628

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.