Aktualności

Owocna współpraca PMA z Węgrami

2010.02.01 00:00 , aktualizacja: 2012.04.27 12:37

Autor: Joanna Kołacińska - komisarz wystawy w PMA, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

1 lutego br. w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie uroczyście otwarto wystawę „Mieszkańcy gwiaździstego nieba”. W wernisażu uczestniczył wicemarszałek Ludwik Rakowski.
 

Wystawa prezentuje materiały pochodzące z badań wykopaliskowych z kilkudziesięciu stanowisk archeologicznych rejonu Hajdú – Bihar położonego na terenie Wielkiej Niziny Węgierskiej. Prezentuje szeroką panoramę obrządku pogrzebowego. Ukazano tu wszystkie rodzaje pochówków stosowanych na tym terenie od okresu neolitu (młodsza epoka kamienia) po XIV wiek. Wystawa w symboliczny sposób stara się pokazać wyobrażenia człowieka dotyczące sposobu przejścia ze świata żywych w zaświaty, kiedy dusza zmarłego wędruje do gwiaździstego nieba.

Spośród ponad 300 oryginalnych zabytków pokazanych na wystawie większość po raz pierwszy opuściła tereny Węgier. Obejrzeć można m. in. urny, ozdoby, broń, okucia rzędów końskich, oraz symbole chrześcijaństwa – krzyżyki, medaliki.

Ekspozycja powstała przy współpracy Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Muzeum im. Dériego w Debreczynie. To kolejne wspólne przedsięwzięcie Muzeów. W chwili obecnej w Muzeum im. Dériego w Debreczynie prezentowana jest wystawa przygotowana przez PMA „Prehistoryczne górnictwo krzemienia na ziemiach polskich”.

Liczba wyświetleń: 706

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.