Aktualności

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki bliżej niepełnosprawnych oraz dwa projekty dotyczące ochrony środowiska i zwiększenia bezpieczeństwa

2010.02.01 00:00 , aktualizacja: 2012.04.27 12:33

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Podpisane 1 lutego br. umowy dotyczą projektów z zakresu kultury i ochrony środowiska. Pierwsza z nich pozwoli Mazowieckiemu Centrum Kultury i Sztuki (MCKiS) stać się miejscem dostępnym również dla osób niepełnosprawnych. Na ten cel z UE przekazanych zostanie ponad 1,5 mln zł. Dwie następne umowy dotyczą zakupu odpowiedniego sprzętu i pojazdów dla straży pożarnej, które ułatwią prowadzenie akcji ratunkowych i wpłyną pozytywnie na ochronę środowiska. Oba projekty otrzymają w sumie dofinansowanie w wysokości ponad 3,1 mln zł.
 

Jeśli działalność kulturalna ma być dostępna dla wszystkich, w budynkach kultury nie mogą się pojawiać takie bariery jak choćby schody, które utrudniają wejście do centrów kulturalnych osobom niepełnosprawnym, a często również starszym lub rodzicom z wózkami. Dlatego MCKiS starało się o dotację z Unii na projekt, dzięki któremu budynek Centrum będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, zarówno dla osób korzystających z oferty kulturalnej tego miejsca, jak i dla tych, którzy chcą ją tworzyć.

Jednym z udogodnień będzie zewnętrzna winda. Poza tym, po wyeliminowaniu architektonicznych barier na piętrze budynku – m.in. Galerii ELEKTOR, zostanie stworzony program promocji twórczości osób niepełnosprawnych w MCKiS. W ramach tego programu instytucja będzie przynajmniej raz na kwartał organizowała imprezę artystyczną poświęconą twórczości osób niepełnosprawnych z obszaru Mazowsza.

Wicemarszałek Ludwik Rakowski zaznaczył, że przeprowadzone w ramach projektu zmiany w budynku Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki nie są łatwe, ponieważ ingerują w przestrzeń zabytkową i wymagają specjalnych pozwoleń. Podkreślił jednocześnie znaczenie projektu i wyraził nadzieję, że już wkrótce Centrum stanie się dostępne również dla osób niepełnosprawnych.

W ramach projektu zostanie również wykonana renowacja zabytkowej elewacji i rekultywacja zieleni wokół obiektu. Wartość przedsięwzięcia to 2 276 181,40 zł, zaś dofinansowanie z Unii Europejskiej – 1 532 430,26 zł.

Kolejne inwestycje, których realizacja możliwa będzie dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, dotyczyły ochrony środowiska w powiatach mińskim i ciechanowskim. Marszałek Adam Struzik podkreślił, że dzięki projektom oba powiaty będą mogły korzystać ze specjalistycznych, bardzo ciężkich pojazdów, które ułatwią walkę szczególnie z pożarami dużych przestrzeni. Dodał, że sprzęt nie tylko przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pracy strażaków, ale także stworzy szansę na przeprowadzanie bardziej dynamicznych i skutecznych akcji.

W ramach projektu realizowanego w powiecie ciechanowskim KP PSP w Ciechanowie otrzyma ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z wyposażeniem, ciężki samochód do ratownictwa chemiczno-ekologicznego z wyposażeniem oraz sprzęt dla grupy wodno-nurkowej, służący do prowadzenia działań podwodnych i na powierzchni. Dzięki temu zakupowi wzrośnie skuteczność zarządzania środowiskiem – lądowym, wodnym, jak również ochroną atmosfery. Zmniejszą się zatem skala strat w środowisku, a także koszty leczenia ofiar wypadków, pożarów i innych zdarzeń. Zakup przyczyni się również do skrócenia czasu trwania akcji ratowniczej oraz usprawni pracę strażaków. Całkowita wartość projektu to 2 529 380,01 zł, a wartość dofinansowania: 2 149 720,07 zł.

Projekt realizowany w powiecie mińskim stworzony jest z myślą o ochronie dziedzictwa przyrodniczego oraz ograniczeniu skutków pożarów i innych zagrożeń. Planowany jest zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem, który będzie przeznaczony głównie do gaszenia pożarów o dużych rozmiarach – takich jak pożary lasów. Minimalna pojemność zbiorników na środki gaśnicze w wozie wynosi 11 m3 – dzięki czemu możliwa jest szybka i skuteczna interwencja straży.

Samochód będzie wyposażony w schowki boczne, zamykane drzwiami żaluzjowymi z mechanicznymi układami ryglującymi, a także w dach wykonany w formie podestu roboczego. Przedział autopompy zlokalizowany jest w tym pojeździe w tylnej części nadwozia – zamykany drzwiami żaluzjowymi i ogrzewany urządzeniem niezależnym od pracy silnika. Na wyposażeniu będzie też autopompa pożarnicza jednozakresowa, napędzana z przystawki odbioru mocy za pośrednictwem wału przegubowego – wyposażona w automatyczny układ zasysający oraz automatyczny dozownik środka pianotwórczego, a także akcesoria i urządzenia niezbędne do niesienia pomocy.

Ponadto w ramach projektu straż pożarna nieodpłatnie przeprowadzi w 2010 r. ok. 30 spotkań z młodzieżą, podczas których omówione zostaną problemy dotyczące ochrony środowiska, a także podstawowe zasady bezpieczeństwa. Koszt inwestycji to 1 213 500,00 zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 1 031 475,00 zł.

Liczba wyświetleń: 721

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.