Aktualności

Ponad 19,5 mln zł dla powiatu sochaczewskiego i Sierpca

2010.02.08 00:00 , aktualizacja: 2012.04.27 12:08

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

5 lutego br. marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Stefan Kotlewski oraz władze powiatu sochaczewskiego i gminy miasta Sierpca podpisali umowy na dofinansowanie dwóch projektów z zakresu infrastruktury drogowej w powiecie sochaczewskim oraz jednego dotyczącego utworzenia Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. Wartość projektów to ponad 29 mln zł, z czego unijne wsparcie wyniesie ponad 19,5 mln zł.
 

Utworzenie Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu poprzez adaptację i rozbudowę istniejącego Domu Kultury to projekt wart ponad 19,5 mln zł, z czego kwota dofinansowania wyniesie niemal 12 mln zł. Jego celem jest stworzenie Centrum Kultury i Sztuki (CKiSz) poprzez adaptację i rozbudowę Domu Kultury (DK) w Sierpcu. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku po przebudowie wyniesie 3467,9 m2. W jego skład wejdą m.in.: scena wraz z proscenium, sala kameralna ze sceną, sala teatralna, garderoby kabina projekcyjna, pracownie plastyczne, galeria wystawienniczo-edukacyjna, sala balowa, sale do ćwiczeń tanecznych, pracownia muzyczna, sala operatorsko-dziennikarska (studio radiowe). Znajdą się tam także magazyny sprzętu muzycznego oraz magazyny dekoracji. Obiekt ze względu na dogodne położenie w centrum miasta będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców.

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że miasto długo czekało na realizacje tej inwestycji. Dodał, że realizacja projektu zapewni dużą atrakcyjność tej części regionu, szczególnie w aspekcie rozwoju turystyki, a Sierpc ma szansę stać się perłą turystyczną Mazowsza.

Powiat sochaczewski otrzyma dofinansowanie dla dwóch projektów. Pierwszy z nich to przebudowa układu komunikacyjnego centralnej części powiatu sochaczewskiego, I etap - przebudowa drogi powiatowej Nr 3813W Kamion – Witkowice – Sochaczew na odcinku Gawłów – Sochaczew, której koszt wyniesie ponad 3,8 mln zł a dofinansowanie prawie 3 mln. Przedmiotem inwestycji jest przebudowa istniejącej drogi Kamion – Witkowice – Sochaczew na odcinku o długości 3599 m w miejscowościach Gawłów i Sochaczew. Projekt obejmuje budowę chodnika, zatok autobusowych, przebudowę zjazdów wraz z oznakowaniem.
Drugi z projektów zakłada przebudowę układu komunikacyjnego wschodniej części powiatu sochaczewskiego, I etap - przebudowa drogi powiatowej Nr 3837W Paprotnia – Teresin – Szymanów – Aleksandrów na odcinku Paprotnia – Elżbietów, która kosztować będzie ponad 5,6 mln zł i zostanie dofinansowana kwotą ponad 4,5 mln zł. Polegać będzie na modernizacji drogi powiatowej Paprotnia –Teresin – Szymanów – Aleksandrów. W ramach inwestycji przebudowane zostaną chodniki oraz powstaną ścieżki rowerowe. Unowocześnione zostaną zjazdy oraz wykonane oznakowanie.

Jak podkreślił wicemarszałek Stefan Kotlewski dofinansowane inwestycje przyczynią się do zwiększenia dostępności komunikacyjnej, wzrostu atrakcyjności gospodarczej oraz inwestycyjnej centralnej części powiatu. Przypomniał także, że na bieżący rok zaplanowano przekazanie Beneficjentom 1,4 mld zł. Obecnie wyłoniono 934 projekty do dofinansowania na kwotę ponad 3,3 mld zł. Przeszło 570 projektów znajduje się na listach rezerwowych.

Liczba wyświetleń: 739

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.