Aktualności

50 mln zł na budowę mostu na Wiśle w Kamieniu

2010.02.11 00:00 , aktualizacja: 2012.04.27 11:25

Autor: Marta Michalska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

11 lutego br. wicemarszałek Stefan Kotlewski i członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz oraz wicemarszałkowie województwa lubelskiego – Jacek Sobczak i Sławomir Sosnowski podpisali umowę dotyczącą udzielenia pomocy finansowej województwu lubelskiemu na budowę mostu na Wiśle w Kamieniu. Inwestycja obejmie również budowę dróg dojazdowych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 747. Mazowsze przekaże na ten cel 50 mln zł.
 

Jak podkreślił członek zarządu Piotr Szprendałowicz budowa mostu w Kamieniu to szansa na poprawę komunikacji nie tylko pomiędzy województwem mazowieckim i lubelskim, ale także pomiędzy wschodnimi rejonami Polski, Białorusią i Ukrainą. Przypomniał, że od momentu zburzenia mostu podejmowano wiele prób odbudowania go , a teraz, dzięki wspólnemu wysiłkowi i wzajemnej współpracy udało się zrealizować wspólny cel - poprawę komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców obu województw.

Droga Wojewódzka nr 747 jest ściśle powiązana z siecią dróg wojewódzkich i krajowych przebiegających przez obszar województwa lubelskiego i mazowieckiego. Wybudowanie mostu oraz rozbudowa drogi stworzy nowy ciąg komunikacyjny, łączący trasę S 19 i dwie ważne drogi krajowe Nr 79 i 9.
Budowę mostu zrealizuje i sfinansuje Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Samorząd Województwa Mazowieckiego dofinansuje tę inwestycję kwotą 50 mln zł. Środki zostaną przekazane województwu lubelskiemu w trzech transzach. W roku 2011 – 10 mln zł, w 2012 – 20 mln zł i w 2013 kolejne 20 mln zł.

Rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 747 relacji Iłża – Solec nad Wisłą w całości sfinansuje Samorząd Województwa Mazowieckiego. Ponad 40-kilometrowy odcinek drogi w 90 proc. wybudowany zostanie po nowym śladzie, dzięki czemu trasa nie będzie przebiegała przez Iłżę i Lipsko. Na przebudowę drogi w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Województwa Mazowieckiego zaplanowano kwotę 103,9 mln zł.

Po uzyskaniu prawomocnej decyzji środowiskowej możliwe będzie zlecenie opracowania projektu budowlanego. Realizacja inwestycji mogłaby się rozpocząć się w 2012 r.

Liczba wyświetleń: 881

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.