Aktualności

Będzie rondo w Parznicach

2010.02.11 00:00 , aktualizacja: 2012.04.27 11:18

Autor: Marta Michalska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Niebezpieczne skrzyżowanie dróg wojewódzkich 744 i 733 w miejscowości Parznice w gminie Kowala znajduje się tuż obok miejscowego gimnazjum. Samorząd Województwa Mazowieckiego dostrzegając problem podjął decyzję o sfinansowaniu budowy ronda i zatoczki autobusowej w tym miejscu. 11 lutego br. wicemarszałek Stefan Kotlewski oraz członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz omówili planowane zmiany z władzami gminy.
 

Będzie to jedna z największych tegorocznych inwestycji drogowych na terenie gminy Kowala. Jej koszt wynosi około 2,5 miliona złotych. Inwestycja dojdzie do skutku dzięki współpracy samorządu gminy i województwa - gmina Kowala pokryła koszty projektu, natomiast budowę sfinansuje w całości samorząd województwa. Przetarg został już rozstrzygnięty.

Jak podkreślił podczas spotkania członek zarządu Piotr Szprendałowicz konieczność budowy ronda związana jest z dążeniem do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy, a zwłaszcza młodzieży uczęszczającej do Publicznego Gimnazjum w Parznicach. Na tym odcinku drogi przejście na drugą stronę ulicy związane jest z dużym ryzykiem i często dochodzi tam do wypadków z udziałem pieszych. Niewiele dają stosowane dotychczas ograniczenia, zarówno znaki nakazujące zmniejszenie prędkości, jak i policyjny fotoradar, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Kierowcy nie zwalniają, mimo iż droga prowadzi przez teren zabudowany, w którym dodatkowo znajduje się szkoła.

Budowa w Parznicach to nie jedyna inwestycja drogowa, jaka czeka mieszkańców gminy Kowala. W najbliższych miesiącach remontowanych będzie aż 12 odcinków dróg gminnych. Najdłuższy - liczący około 1500 metrów odnawiany będzie w Kotarwicach. Powstanie tam również chodnik. Będą budowane też krótsze odcinki m.in. w takich miejscowościach jak Młodocin Mniejszy, Augustów czy Mazowszany.

Przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego zapoznali się także ze stanem prac budowanej hali sportowej, która została dofinansowana kwotą 1 mln 300 tys. zł z Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 1260

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.