Aktualności

Nowy Oddział Psychiatrii Dziecięcej w Szpitalu w Józefowie

2010.02.19 00:00 , aktualizacja: 2012.04.27 08:39

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

19 lutego br. otwarty został wyremontowany Oddział Psychiatrii Dziecięcej Szpitala w Józefowie k. Warszawy. Do dyspozycji dzieci i młodzieży oddane zostały odnowione sale oraz nowoczesny sprzęt. Na modernizację oddziału wraz z dobudową dwóch klatek schodowych oraz zakup podstawowego wyposażenia Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył ponad 1,1 mln zł.
 

W ramach inwestycji zmodernizowano oddział psychiatryczny, w którym dobudowane zostały dwie zewnętrzne klatki schodowe. Prace remontowe polegały na pełnej reorganizacji przestrzeni od zmiany układu ścian, wymiany posadzek, tynków, stolarki okiennej i drzwiowej, po wymianę instalacji elektrycznej, teleinformatycznej, a także wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. Poza tym zakupione zostało tzw. pierwsze wyposażenie – czyli łóżka szpitalne, meble do sal pacjentów, odpowiedni sprzęt i inne rzeczy przystosowujące szpital do wymogów ministerialnego rozporządzenia.

Oddział I Psychiatrii Dziecięcej w Józefowie to jedyny na Mazowszu oddział przyjmujący dzieci z zaburzeniami psychicznymi w trybie ostrodyżurowym. Hospitalizowane są tutaj dzieci m.in. po próbach samobójczych, z zaburzeniami: psychotycznymi, rozwojowymi, obsesyjno-kompulsyjnymi, depresyjnymi, nerwicowymi, a także dzieci z upośledzeniami umysłowymi oraz z objawami stresu pourazowego. Oddział ten przeznaczony jest dla dzieci do 15. roku życia. Przebywać na nim może jednorazowo 24 pacjentów.

Poza farmakoterapią oddział oferuje inne formy leczenia m.in.: terapię grupową (małe formy teatralne, grupa dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym, grupy dla dziewcząt, psychorysunek, drama, grupa dla osób nieśmiałych, muzykoterapia); terapię zajęciową (zajęcia stolarskie, plastyczne, kulinarne, sportowe, rozrywka), terapię indywidualną metodami kinezjologicznymi, desensytyzację za pomocą ruchu gałek ocznych oraz systemową terapię rodzinną.

Diagnostyka zaburzeń psychicznych oraz terapie prowadzone są przez wysoko wykwalifikowany personel zgodnie z obowiązującymi standardami diagnostyki i leczenia. Wyposażenie sal i zastosowanie najnowszych rozwiązań technicznych służyć ma przede wszystkim stworzeniu przyjaznej atmosfery i minimalizacji stresu u małych pacjentów, ale również uzyskaniu trafnej diagnozy, umożliwiającej prowadzenie skutecznej terapii.

W uroczystym otwarciu wyremontowanego oddziału samorząd województwa reprezentowała m.in.: dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego Ewa Łagońska.

Szpital w Józefowie jest jedną z placówek Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży.

Liczba wyświetleń: 1508

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.