Aktualności

200 lat Uniwersytetu Muzycznego

2010.02.22 00:00 , aktualizacja: 2012.04.27 08:25

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie kształci absolwentów już od 200 lat. Uroczystości jubileuszowe, które odbyły się 22 lutego br., stały się okazją do uhonorowania dotychczasowych zasług uczelni Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Odznaczenie wręczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 

Jubileusz największej i najstarszej uczelni muzycznej w Polsce, połączony z obchodami 200-lecia urodzin jej patrona Fryderyka Chopina, uświetniony został koncertem fortepianowym w wykonaniu Stanisława Drzewieckiego. Podczas uroczystości przypomniano historię uniwersytetu, który od początku swojej działalności szczyci się wybitnymi absolwentami rozsławiającymi dobre imię Mazowsza i całej Polski poza granicami kraju. Jubileusz stał się również okazją do wręczenia dyplomów doktora habilitowanego, orderów oraz odznaczeń państwowych i uczelnianych. Odbyła się także promocja doktorantów.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, przekazując honorowe odznaczenie na ręce rektora uczelni prof. Stanisława Moryto, podkreślił, że Uniwersytet, ze względu na swój artystyczny charakter, pełni szczególną rolę. Zaznaczył, że uczelnia skupia w swych murach niebywały potencjał twórczy, który dzięki wykładowcom – wybitnym muzykom i doskonałym pedagogom, pozwala rozwijać pasje i talenty studentów, a tym samym przyczynia się do kulturalnego rozwoju całego Mazowsza.

Warszawska uczelnia muzyczna współpracuje z wieloma europejskimi akademiami muzycznymi w ramach programu Sokrates/Erasmus, a także z uczelniami pozaeuropejskimi, z czego szczególnie bliski jest kontakt z Soai University (Osaka) i Keimyung University (Daegu). Ponadto uczelnia jest członkiem międzynarodowych stowarzyszeń zrzeszających wyższe szkoły muzyczne.

Liczba wyświetleń: 401

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.