Aktualności

Warunki i perspektywy rozwoju eksportu rolno-spożywczego

2010.02.25 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 15:38

Autor: Iwona Dybowska, Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Wyznaczenie kierunku działań na rzecz eksportu rolno-spożywczego, stanowiącego priorytet i siłę napędową polskiej gospodarki stało się przedmiotem VIII Konferencji Eksporterów Polskich, która odbyła się 25 lutego br. w Warszawie. W debacie wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 

Celem konferencji było wypracowanie stanowiska służącego wzmocnieniu działań zmierzających do urzeczywistnienia strategii proeksportowego rozwoju gospodarki. Uczestnicy debaty podjęli próbę konstruktywnej oceny eksportu rolno-spożywczego w Polsce oraz firm produkujących na eksport. Omówiono m.in. kwestię sprawnego funkcjonowania instrumentów wsparcia eksportu, zagadnienie wdrażania strategii proeksportowej jako szansy przyspieszenia rozwoju gospodarki oraz problem skuteczności działań promocyjnych mających na celu wzrost eksportu priorytetowych branż.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że branża rolno-spożywcza jest jednym z najważniejszych sektorów w polskiej gospodarce. Jej rozwój jest więc kluczowy dla stymulowania wzrostu społeczno-gospodarczego nie tylko województwa, ale także całego kraju. Rosnąca konkurencja, będąca wynikiem postępującej globalizacji, liberalizacji rynków światowych i funkcjonowania polskich przedsiębiorstw na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, wymaga od administracji publicznej wprowadzenia mechanizmów wspierających eksport i promujących polską żywność w świecie. Marszałek zaprezentował również, realizowane przez samorząd województwa, działania wspierające promocję potencjału gospodarczego Mazowsza.

Do udziału w VIII Konferencji Eksporterów Polskich zaproszeni zostali przedstawiciele ministerstw – gospodarki, finansów, rolnictwa, rozwoju regionalnego i spraw zagranicznych, urzędów marszałkowskich, korpusu młodzieżowego i polonijnego, a także parlamentarzyści i dziennikarze.

Liczba wyświetleń: 434

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.