Aktualności

123 mln zł na rewitalizację miast

2010.03.01 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 14:56

Autor: Biura parsowe UMWM i MJWPU, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Rewitalizacje kamienic, infrastruktury drogowej, parków miejskich, kościołów oraz innych obiektów o wartości architektonicznej i historycznej to inwestycje, które otrzymają dofinansowanie unijne. 26 lutego Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o dofinansowaniu 19 projektów dotyczących rewitalizacji miast. Ich wartość wynosi blisko 156 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 123 mln zł.
 

Wśród wybranych projektów znajdują się m.in.:

• Rewitalizacja zabytkowych kamienic położonych przy Starym Rynku 21 i 23 w Płocku z przeznaczeniem na publiczne centrum wystawienniczo-edukacyjne – Etap I,
• Rewitalizacja wybranych obszarów kryzysowych m.st. Warszawy w aspekcie ochrony zabytków, poprawy jakości przestrzeni publicznej oraz społeczno-kulturowym,
• Przebudowa zabytkowego budynku Starego szpitala w Siedlcach przy ul. Starowiejskiej 15. Konserwacja neogotyckiego kościoła katedralnego w Radomiu – rewaloryzacja budynku świątyni oraz ograniczenie kosztów eksploatacji i emisji zanieczyszczeń poprzez wybudowanie nowoczesnego – proekologicznego systemu ogrzewania,
• Modernizacja budynku L.O. w Ostrowi Mazowieckiej.

Podsumowując decyzję Zarządu marszałek Adam Struzik powiedział, że projekty rewitalizacyjne pozwalają uchronić dziedzictwo regionu, które jest jedną z jego najcenniejszych wartości. Są to inwestycje służące nie tylko mieszkańcom, ale także mające wpływ na rozwój turystyki.

Na ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych konkurs wpłynęło aż 114 zgłoszeń, na łączna kwotę dofinansowania ponad 671 mln zł. Konkurs trwał od 5 maja 2009 r. do 4 czerwca 2009 r.

W ramach działania 5.2. Rewitalizacja miast można było ubiegać się o dofinansowanie unijne m.in. renowacji budynków o wartości architektonicznej i znaczeniu historycznym, przebudowę budynków na cele edukacyjno-społeczne, czy remont infrastruktury związanej z rozwojem funkcji turystycznych, rekreacyjnych oraz kulturalnych.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 31 kB, Liczba pobrań: 486, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 1296

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.