Aktualności

Unijne dotacje pomogą przyciągnąć inwestorów do Teresina

2010.03.04 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 14:40

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

Dzięki funduszom unijnym na terenie gminy Teresin stworzony zostanie spójny obszar inwestycyjny. Do terenu o powierzchni ponad 500 ha zostanie doprowadzona infrastruktura drogowa. 1 marca br. umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz władze gminy Teresin. Wartość inwestycji szacuje się na ponad 43 mln zł, z czego 37 mln zł pochodzić będzie z funduszy europejskich.
 

Jak podkreślił marszałek Adam Struzik powiat sochaczewski charakteryzuje się dużą dynamiką wzrostu gospodarczego, chętnie inwestują tu zarówno krajowi, jak i zagraniczni przedsiębiorcy, powstają duże centra logistyczne. Projekt, na który została podpisana umowa ułatwi przedsiębiorcom inwestowanie na terenie gminy Teresin i z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarczego tego subregionu, a także całego Mazowsza.
Gmina Teresin dzięki znakomitej lokalizacji oraz istniejącej i planowanej sieci komunikacyjnej – zarówno krajowej, jak i międzynarodowej – posiada duży potencjał gospodarczy. Realizacja I etapu projektu objętego umową na dofinansowanie unijne usprawni połączenie terenów inwestycyjnych z drogą krajową nr 2 i bocznicą kolejową trasy Warszawa-Poznań oraz Berlin-Moskwa. Wybudowana zostanie droga dojazdowa do przyszłych terenów inwestycyjnych. Projekt dotyczy robót ziemnych oraz pełnej konstrukcji nawierzchni.

Realizacja inwestycji umożliwi rozszerzenie działalności istniejących dużych firm logistycznych, zatrudniających około 6000 osób z terenu powiatu sochaczewskiego. W tym rejonie działają już m.in. firmy: ProLogis Poland Management sp. z o.o., Greiner Packaging sp. z o.o., Tesco Polska sp. z o.o., Viva Manufacturing Poland, LEAR Corporation, Bakoma S.A., a także „Polskie Młyny”.

Ponadto drugi etap projektu zakłada połączenie terenów z drogą krajową nr 50, przy której zaplanowano zjazd z autostrady A2 i budowę lotniska cywilnego w Sochaczewie – Mazowiecki Port Lotniczy.
Realizacja inwestycji przyczyni się do zatrudnienia ok. 3000 osób, co wpłynie na zmniejszenie bezrobocia w regionie.
Projekt pt. „Kompleksowe przygotowanie terenów pod działalność inwestycyjną w Gminie Teresin – etap I” został wybrany do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, w odpowiedzi na konkurs przeprowadzony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Jego pełna wartość wynosi ponad 43 mln. zł, a dofinansowanie – ponad 37 mln.zł.

Liczba wyświetleń: 1058

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.