Aktualności

Unia pomoże zmodernizować Muzeum Historyczne w Legionowie

2010.03.11 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 13:37

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Zespół Prasowy MJWPU, Urząd Miasta Legionowa, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Modernizacja Muzeum Historycznego w Legionowie wraz z budową pawilonu wystawowego to główne założenia projektu, na realizację którego Legionowo otrzyma dofinansowanie ze środków unijnych. 10 marca br. umowę dotyczącą inwestycji podpisali przedstawiciele zarządu województwa oraz władze Legionowa. Wartość projektu to 1,1 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 935 tys. zł.
 

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz zaznaczył, że Legionowo, poprzez liczne projekty i skuteczne aplikowanie o wsparcie finansowe, dynamicznie się rozwija i realizuje ciekawe pomysły. Pogratulował inicjatywy, która nie tylko wpłynie pozytywnie na edukację kulturalną mieszkańców, ale także przyczyni się do promocji Legionowa.

Powstały w 1925 r. budynek, w którym obecnie mieści się muzeum wpisany został do Rejestru Zabytków Województwa Mazowieckiego jako obiekt dziedzictwa kulturowego. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu przeprowadzone zostaną remonty: dachu, stropów oraz schodów. Środki te umożliwią także wybudowanie nowego pawilonu wystawowego pełniącego funkcje edukacyjne oraz konferencyjne. Pawilon będzie składał się z czterech sal wystawowych i sali dydaktycznej na ok. 100 osób, z zapleczem audiowizualnym. Oba obiekty dostosowane zostaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Znajdujące się w zabytkowej Willi Bratki Muzeum Historyczne jest jedyną, obok Miejskiego Ośrodka Kultury, tego typu placówką w Legionowie. Muzeum odgrywa ważną rolę w upowszechnianiu kultury i dziedzictwa kulturowo-historycznego. Oprócz wystaw stałych i czasowych w muzeum odbywają się również lekcje historyczne dla najmłodszych mieszkańców powiatu. Prowadzona jest także działalność naukowa, w ramach której organizowane są odczyty naukowe z zakresu historii ziemi legionowskiej w powiązaniu z dziejami Mazowsza. Działa tu również punkt konsultacyjny, w którym można uzyskać materiały źródłowe i informacje dotyczące historii Legionowa oraz powiatu legionowskiego. W zbiorach Muzeum Historycznego w Legionowie znajduje się obecnie 5 tys. eksponatów.

Projekt pn.: „Modernizacja budynku Muzeum Historycznego w Legionowie wraz z budową pawilonu wystawowego” otrzyma dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, w odpowiedzi na konkurs (Działanie 6.1 Kultura) ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

Liczba wyświetleń: 928

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.