Aktualności

Na tropie króla Władysława Jagiełły

2010.03.12 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 13:24

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Zespół..., Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Zabytkowy kościół pw. Św. Mikołaja w Jedlni czekają duże zmiany. Umowę o dofinansowanie jego odnowy podpisali, 12 marca br., przedstawiciele zarządu województwa oraz parafii rzymsko - katolickiej w Jedlni. Całość prac będzie kosztować 3,8 mln zł, przy czym wsparcie unijne wyniesie prawie 3 mln zł.
 

O dofinansowanie na odrestaurowanie kościoła w Jedlni wnioskowała parafia kościoła. Wniosek został pozytywnie oceniony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, a Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o wsparciu inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Wicemarszałek Ludwik Rakowski podkreślił, że zabytek takiej rangi warto nie tylko chronić, ale przede wszystkim promować. Przypomniał, że Jedlnia jest miejscem, w którym powstał pierwszy drewniany kościół, ufundowany przez Władysława Jagiełłę, a w kolejnych latach nad kształtem świątyni pracowali znani architekci.

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz dodał, że dzięki podpisanej umowie Jedlnia, zgodnie z tradycją historyczną, ponownie postrzegana będzie jako atrakcyjne miejsce na szlaku między Krakowem i Wilnem. Wyraził również nadzieję, że inwestycja przyczyni się do wzmocnienia tożsamości regionalnej mieszkańców tej części województwa.

Kościół pw. Św. Mikołaja jest wpisany do rejestru zabytków. Jego odbudowa zakłada renowację i adaptację historycznych obiektów i zespołów zabytkowych. Konserwacji zostaną poddane zabytki ruchome, które na co dzień dostępne są dla wiernych i zwiedzających, w jednej z krucht wykonana zostanie sala poświęcona pamięci Władysława Jagiełły. Zagospodarowane zostanie również otoczenie kościoła, na którym powstanie skwer Jagiełły.

Inwestycja obejmuje również modernizację instalacji grzewczej i elektrycznej oraz montaż instalacji przeciwpożarowej oraz sygnalizacji włamań i napadów. Dzięki projektowi kościół będzie dostępny dla wszystkich zwiedzających – usunięte zostaną bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych.

Docelowo w regionie ma powstać szlak kulturowy związany z postacią Władysława Jagiełły.

Projekt zostanie dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (Priorytet VI Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji Działanie 6.1 Kultura). Wartość tej inwestycji wynosi 3 813 879,71 zł, z czego unijne dofinansowanie to 2 999 997,77 zł.Pierwszy drewniany kościół – ufundowany przez króla Władysława Jagiełłę – zbudowano w latach 1387-91. W 1790 r. rozpoczęto budowę nowego murowanego kościoła w stylu klasycystycznym według planów Jana Kantego Fontany. Tym razem fundatorem budowli był Stanisław Poniatowski,. Budowę zakończył w 1834 r. znany architekt – Jakub Kubicki. W latach 1898-1901 kościół został całkowicie przebudowany w stylu renesansowym (według projektu Stefana Szyllera). Z dawnego kościoła wykorzystano chór i fragmenty murów kruchty. Przed kościołem widoczne są żeliwne nagrobki z XIX w. Na starym cmentarzu znajdują się m.in. grób powstańców styczniowych oraz grób księdza Józefa Gackiego.

Liczba wyświetleń: 529

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.