Aktualności

Ponad 8 mln zł z Unii na rewitalizację ciechanowskiego zamku

2010.03.16 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 13:20

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Zespół..., Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Konserwacja zabytkowych murów i odbudowa dawnego Domu Małego to główne założenia pierwszego etapu rewitalizacji Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Dzięki umowie, podpisanej 15 marca br., inwestycja o wartości ponad 11,6 mln zł zostanie zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Unijne dofinansowanie wyniesie ponad 8,3 mln zł.
 

Wicemarszałek Ludwik Rakowski podkreślił, że odbudowa Domu Małego oraz konserwacja zabytkowych murów to dopiero początek inwestycji na ciechanowskim zamku. Wyraził nadzieję, że w przyszłości kolejne jego elementy odzyskają dawną świetność.

Wicemarszałek Stefan Kotlewski dodał, że na przykładzie zamku w Ciechanowie widać, że ciężka praca, jaką jest przygotowanie dobrego wniosku konkursowego, przynosi efekty.

W ramach inwestycji w miejscu dawnego Domu Małego powstanie pawilon recepcyjno-oświatowy. Będzie on usytuowany na dziedzińcu przy ścianie południowej, między basztami. Znajdą się w nim m.in. sala spotkań, sala odczytowa, toaleta dla niepełnosprawnych oraz recepcja do obsługi ruchu turystycznego. Ponadto na piętrze powstaną: sala edukacyjna ze stanowiskami komputerowymi, biblioteka oraz pomieszczenie Ośrodka Badań Kultur Pogranicza.

Wprowadzenie przeszklonych podłóg umożliwi prezentację zabytkowych reliktów. Dzięki temu turyści zwiedzający Zamek będą mogli obejrzeć m.in. średniowieczne, zabytkowe piece. Pod dziedzińcem zostaną ulokowane toalety, których obecnie brakuje w Zamku. Przeprowadzona zostanie również konserwacja zabytkowych murów i baszt. Będą one poddane czyszczeniu, uzupełnieniu ubytków oraz wzmocnieniu. Zostanie także przeprowadzona impregnacja oraz izolacja fundamentów. Przewidziana jest również naprawa i ochrona odsłoniętej korony murów wraz z odprowadzeniem wody z platformy widokowej i blankowania na wieżach.

Projekt pn. „Rewitalizacja Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie – Ośrodek Pogranicza Kultur (etap I)” będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, w odpowiedzi na konkurs przeprowadzony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych

Liczba wyświetleń: 513

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.