Aktualności

Rewitalizacja Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku

2010.03.17 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 13:07

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Zespół..., Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zostanie zmodernizowane. 16 marca br. umowę w sprawie dofinansowania inwestycji ze środków unijnych podpisali przedstawiciele zarządu województwa oraz władze powiatu grodziskiego. Wartość projektu to ponad 1,6 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie blisko 1,2 mln zł.
 

Dworek Iwaszkiewiczów zwany potocznie Stawiskiem jest jednym z ciekawszych muzeów na Mazowszu. Marszałek Adam Struzik podkreślił, że o wyjątkowości dworku decydują nie tylko prezentowane eksponaty, ale przede wszystkim klimat miejsca, w którym się znajduje. Podkreślił, że gruntowna modernizacja pozwoli muzeum odzyskać świetność oraz przyczyni się do urozmaicenia oferty kulturalno-turystycznej całego regionu.

Wicemarszałek Ludwik Rakowski wyraził nadzieję, że prace rewitalizacyjne, przeprowadzone dzięki unijnemu dofinansowaniu, sprawią, że muzeum w Stawisku stanie się kulturalną wizytówką powiatu grodziskiego.

Wybudowany w 1928 r. dom Iwaszkiewiczów, w którym obecnie mieści się muzeum, od początku istnienia był miejscem spotkań wybitnych artystów, pisarzy i muzyków. W okresie przedwojennym spotykali się tu m.in. Jan Lechoń, Antoni Słonimski czy Karol Szymanowski. W okresie okupacji schronienie w Stawisku znaleźli m.in. Czesław Miłosz, Stanisław Dygat, Krzysztof Kamil Baczyński, Leon Schiller, a także Stanisław Piętak.

Dziś Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów ma do zaoferowania zwiedzającym bogate zbiory XIX i XX-wiecznego malarstwa, meble, sprzęty oraz przedmioty tzw. codziennego użytku. W nienaruszonym stanie znajduje się gabinet pisarza, biblioteka, sypialnia, pokój gościnny, hall wejściowy i klatka schodowa. Dom otacza 17-hektarowy park.

Liczący ponad 80 lat dom Iwaszkiewiczów wymaga przeprowadzenia gruntownych prac remontowych. Wymieniony zostanie system ogrzewania z elektrycznego na gazowe oraz instalacja centralnego ogrzewania. Wyremontowana zostanie instalacja elektryczna i teletechniczna. Wykonane zostanie także przyłącze instalacji kanalizacyjnej do budynku muzeum oraz remont wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej. Wyremontowany zostanie także dach domu. Wymienione zostanie pokrycie i rynny.

W celu utrzymania właściwej temperatury i wilgotności odpowiedniej do przechowywania zbiorów przeprowadzona zostanie modernizacja termiczna okien. Planowana jest także wymiana czterech okien znajdujących się w archiwum literackim i fotograficznym oraz pokoju gościnnym.

Dodatkowo budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez zamontowanie podjazdu oraz wprowadzenie opisów dla osób niewidomych i niedowidzących. Prezentacja multimedialna „Wirtualne Stawisko” zostanie dostosowana do osób niesłyszących poprzez przełożenie tekstu na język migowy.

Oprócz remontu budynku planowana jest również rewaloryzacja 17-hektarowego parku otaczającego muzeum. Zostanie on oczyszczony. Pielęgnacji poddana zostanie również aleja lipowa. Wykonane zostaną krawężniki, a aleje dojazdowe zostaną utwardzone. Ponadto na terenie parku zasadzona zostanie roślinność zimozielona i ozdobna. Z myślą o dzieciach przewidziano zaprojektowanie oraz wykonanie miejsca do zabaw.

Projekt „Rewitalizacja budynku Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku wraz z założeniem parkowym” został wyłoniony do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 (Działanie 6.1), w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Całkowita wartość projektu wynosi 1 657 612,77 zł, z czego dofinansowanie unijne to 1 199 945,88 zł.

Liczba wyświetleń: 684

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.