Aktualności

Konwent Marszałków Województw RP ponownie na Mazowszu

2010.03.19 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 12:43

Autor: Iwona Dybowska, Wydział..., Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Od 1 kwietnia br., przez najbliższe sześć miesięcy, Konwent Marszałków Województw RP będzie obradował w województwie mazowieckim. Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta przekazał symboliczną buławę marszałkowską Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi 19 marca br., podczas IV posiedzenia Konwentu w Kamieniu Śląskim.
 

IV posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP w Kamieniu Śląskim stało się okazją do dyskusji na temat działalności administracji, perspektyw rozwoju regionalnego, rolnictwa i rozwoju wsi oraz możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Marszałkowie dyskutowali m.in.: o konieczności zainteresowania rozwojem obszarów peryferyjnych, znacząco oddalonych od centrów metropolitarnych i znaczeniu zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Ustalono, że wszystkie instrumenty dotyczące rozwoju obszarów wiejskich powinny być komplementarne i koordynowane na poziomie regionu i centrum.

Istotnym zagadnieniem była również kwestia innowacyjności związana ze strategią UE na lata 2014-2020. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że najbardziej rozwinięte kraje, nawet w obliczu kryzysu, nie obniżają nakładów na sferę badań i nauki – to powinno być dla Polski drogowskazem. Dodał, że bardzo ważne jest poszukiwanie źródeł finansowania wdrażania nowych, dobrych pomysłów naukowych w sferze gospodarki.

Dwudniowe posiedzenie zakończyło się oficjalnym przekazaniem prezydencji nad Konwentem Marszałków Województw RP Województwu Mazowieckiemu. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przyjmując symboliczną buławę marszałkowską z rąk Marszałka Województwa Opolskiego Józefa Sebesty, podkreślił, że Mazowszu powierzone zostało odpowiedzialne zadanie. Wyraził nadzieję, że spotkania Konwentu Marszałków RP, organizowane na terenie województwa mazowieckiego, będą sprzyjały konstruktywnemu dialogowi i przyczynią się do efektywnego realizowania kolejnych przedsięwzięć, służących rozwojowi wszystkich regionów.

Organizowane od 1999 roku spotkania Konwentu stanowią szansę na zaprezentowanie i omówienie sposobów realizacji najważniejszych zadań samorządów województw. Do tej pory, dzięki dialogowi marszałków województw z przedstawicielami administracji rządowej i instytucji centralnych, wypracowanych zostało wiele koncepcji służących efektywnemu rozwiązywaniu pojawiających się problemów.

Liczba wyświetleń: 809

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.