Aktualności

Duże zmiany w Państwowym Muzeum Etnograficznym...

2010.03.25 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 11:55

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Rok 2010 upłynie w Państwowym Muzeum Etnograficznym pod znakiem zmian i inwestycji. Dzięki dotacji unijnej rozpocznie się długo oczekiwana przebudowa i modernizacja budynku. 24 marca br. umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Ludwik Rakowski oraz dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego dr Adam Czyżewski. Wartość całego projektu wynosi blisko 20 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to prawie 14 mln zł.
 

Zabytkowy, neorenesansowy budynek, w którym mieści się Państwowe Muzeum Etnograficzne, zostanie gruntownie zmodernizowany. Wicemarszałek Ludwik Rakowski podkreślił, że jest to jeden z większych projektów realizowanych przez podległą samorządowi województwa jednostkę kulturalną. Dodał, że projekt muzeum zajął wysokie – trzecie miejsce rankingowe. Wicemarszałek pogratulował dyrekcji dobrze przygotowanego projektu oraz wyraził nadzieję, że dzięki jego realizacji Muzeum Etnograficzne zyska nową jakość i stanie się jedną z najnowocześniejszych placówek w Europie.

Prace modernizacyjne realizowane będą etapami. Zmiany obejmą wnętrze budynku, które będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W muzeum zostaną zamontowane windy i nowe ciągi komunikacyjne. Zwiększy się powierzchnia muzealna poprzez adaptację niewykorzystanych dotąd sal muzealnych. Wyremontowana zostanie piwnica, a na parterze dokończona zostanie modernizacja wejścia. W pomieszczeniach we wschodniej części budynku będą znajdować się komputery z dostępem do informacji o zbiorach w wersji elektronicznej oraz stoisko z materiałami promującymi muzeum. Na tym poziomie będą również zlokalizowane: muzeum dla dzieci, biblioteka oraz duża sala ekspozycyjna. Sala kinowa zostanie przekształcona na salę konferencyjno-wystawową z rozkładaną sceną. Powierzchnia na pierwszym piętrze zostanie przekształcona w pomieszczenia biurowe. Na drugim piętrze umiejscowione będą pomieszczenia biurowe dla pracowników muzeum i dwie sale wystawowe. Na poddaszu znajdą się pomieszczenia konserwatorskie i toalety.

Projekt pt. Zwiększenie dostępności do infrastruktury kultury poprzez modernizację budynku Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie został wyłoniony do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 (Działanie 6.1), w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Całkowita wartość projektu wynosi 19 888 440,00 zł, z czego dofinansowanie unijne to 13 856 700,00 zł.

Liczba wyświetleń: 578

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.