Aktualności

Szpital Tworkowski czeka przebudowa

2010.03.31 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 11:27

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Modernizacja Oddziału Przyjęciowego z izbą przyjęć oraz utworzenie Centrum Radiologii i Oddziału Ogólnopsychiatrycznego VIIA to dwa projekty Szpitala Tworkowskiego, które decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymają unijne dofinansowanie. Łączna wartość projektów to 52 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie ponad 38,6 mln zł. Umowy w tej sprawie podpisali 31 marca br. przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz dyrekcja szpitala.
 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zaznaczył, że placówka, ciesząca się renomą i ponad stuletnią tradycją, powinna mieć warunki do rozwoju. Podkreślił, że planowana inwestycja będzie największą w dotychczasowej historii Szpitala Tworkowskiego. Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz dodał, że najtrudniejszy etap – realizacji i rozliczenia projektu placówka ma jeszcze przed sobą i wyraził nadzieję, że już wkrótce szpital świętował będzie otwarcie dwóch nowoczesnych obiektów.

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego szpital otrzyma unijne dofinansowanie na realizację dwóch projektów. Pierwszy z nich zakłada kompleksową modernizację Pawilonu XI. Izba Przyjęć, Oddział XI Ogólnopsychiatryczny oraz niewykorzystane pomieszczenia byłego Laboratorium Szpitala zostaną przekształcone w nowoczesne i dostosowane do aktualnych standardów medycznych i technicznych Centrum Przyjęciowe. Inwestycja obejmuje także zakup wyposażenia sal chorych oraz niezbędnej aparatury medycznej. Na Oddziale Przyjęciowym (o pow. 1.734,10 m2) do dyspozycji pacjentów i zespołu terapeutycznego oddanych zostanie 45 pomieszczeń. Znajdzie się tam 30 łóżek w 15 salach chorych z zapleczem sanitarnym. Wartość tego projektu to 19 546 397,03 zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie: 16 614 437,46 zł.

W ramach drugiego projektu, którego wartość to 32 476 098,98 zł, a kwota dofinansowania: 22 012 612,10 zł, w dawnym budynku gospodarczo-technicznym szpitala utworzone zostanie Centrum Radiologii oraz Oddział Ogólnopsychiatryczny VIIA. Projekt obejmuje także zakup specjalistycznego sprzętu diagnostycznego – rezonansu magnetycznego oraz podstawowej aparatury medycznej i wyposażenia sal chorych, tj. aparat EKG, pompa infuzyjna, ssak medyczny, 30 kompletów łóżek rehabilitacyjnych z materacami przeciwodleżynowymi i szafkami przyłóżkowymi.

Obiekt, który obecnie ze względu na zły stan techniczny jest wyłączony z użytkowania, zostanie kompleksowo zmodernizowany, dostosowany do obowiązujących norm oraz potrzeb osób niepełnosprawnych.

Centrum Radiologii oraz Oddział VIIA będą miały łącznie 2993,7 m2 powierzchni. Do dyspozycji pacjentów i zespołu lekarskiego oddanych zostanie 181 pomieszczeń. Z pomieszczeń Centrum korzystać będą wszyscy pacjenci szpitala. Zakupiona aparatura pozwoli na wykonanie średnio 3,5 tys. specjalistycznych badań diagnostycznych w Centrum oraz 360 badań w Oddziale Ogólnopsychiatrycznym.

Liczba wyświetleń: 783

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.