Aktualności

Ruszają prace nad ulepszeniem nowego rozkładu jazdy KM

2010.04.06 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 11:13

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

Aby dostosować rozkład jazdy KM do potrzeb pasażerów Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie zlecił zewnętrznej, niezależnej organizacji przeprowadzenie badań w pociągach Kolei Mazowieckich. Stowarzyszenie nie tylko sprawdzi, które trasy są najbardziej obciążone, a które najmniej, zapyta o preferowane godziny kursowania pociągów, ale także będzie uczestniczyć w konstruowaniu i wdrożeniu nowego rozkładu jazdy.
 

W marcu br. urząd marszałkowski ogłosił przetarg na przeprowadzenie badań potoków pasażerskich, struktury biletów oraz opracowanie oferty rozkładu jazdy edycji 2010/2011. Przetarg wygrało Zielone Mazowsze. Prace rozpoczną się już w tym miesiącu. 6 kwietnia br. w urzędzie marszałkowskim władze województwa podpisały umowę z wykonawcą.

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz podkreślił, że umowa to przełom w zakresie przewozów pasażerskich na Mazowszu. Otrzymane wyniki posłużą do przygotowania nowego rozkładu jazdy tak, by sprostał on oczekiwaniom podróżnych.

Dzięki badaniom samorząd województwa, czyli właściciel spółki, pozyska pełną i wiarygodną informację na temat połączeń realizowanych przez KM oraz co bardzo ważne – oceny usług spółki przez jej pasażerów. Wyniki planowanych badań będą również punktem wyjścia do opracowania przez wykonawcę nowej oferty rozkładu jazdy.

W pierwszej kolejności wykonane zostaną badania potoków podróżnych we wszystkich pociągach uruchamianych przez KM. W praktyce będzie to polegało na dokładnym przeliczeniu pasażerów wsiadających i wysiadających na wszystkich przystankach, na których zatrzymują się pociągi KM. Pozwoli to uzyskać pełną i kompleksową informację na temat ruchu na poszczególnych odcinkach trasy oraz rzeczywistego obciążenia linii. Badania będą przeprowadzone bardzo szczegółowo. Pociągi kursujące codziennie zostaną przeanalizowane minimum czterokrotnie, dwa razy w dni nauki szkolnej, jeden raz w sobotę i jeden raz w niedzielę. Zbadana zostanie także liczba podróżnych na poszczególnych odcinkach trasy oraz procentowe zapełnienie miejsc siedzących w pociągu.

Przeanalizowana zostanie także struktura biletów. Badania pokażą jakie bilety – jednorazowe, miesięczne, normalne czy ulgowe – są kupowane na poszczególnych trasach.

Dodatkowo w pociągu KM przeprowadzone zostaną ankiety. Obejmą one 30 losowo wytypowanych osób w danym pociągu. Ankieta dotyczyć będzie m.in. satysfakcji pasażerów, komfortu, bezpieczeństwa podczas podróży, preferencji co do rozkładu jazdy.

Liczba wyświetleń: 862

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.