Aktualności

Ponad 15 mln zł na odnowę zabytków w Szydłowcu

2010.04.22 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 10:20

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Odnowa centrum miasta, renowacja budynku zamku i jego otoczenia, odnowa budynku „Pod Dębem” oraz budowa Regionalnego Bibliotecznego Centrum Multimedialnego to szydłowieckie inwestycje, które otrzymają dofinansowanie unijne. 22 kwietnia br. umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Ludwik Rakowski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz oraz burmistrz gminy Szydłowiec. Decyzją zarządu województwa przedsięwzięcie to zostało wpisane na listę projektów kluczowych. Wartość inwestycji wynosi ponad 18,1 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to prawie 15,4 mln zł.
 

W ramach projektu przeprowadzona zostanie renowacja zabytkowego zespołu zamkowo-parkowego, w którym znajdować się będą m.in. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, sale wystawiennicze, konferencyjne i szkoleniowe. Przeniesienie Biblioteki Publicznej do innego obiektu umożliwi utworzenie m.in. pracowni historii Szydłowca, w której powstanie stała ekspozycja dotycząca historii Szydłowca z dokumentami, fotografiami, pamiątkami rodzinnymi, przedmiotami związanymi z historią szydłowieckich rodzin, organizacji, urzędów, cechów, znanych postaci w dziejach miasta itp. Przedsięwzięcie zostanie wzbogacone pokazami multimedialnymi.

Rewitalizacji poddany zostanie także Park Radziwiłłowski. Znajdzie sie w nim więcej drzew oraz wyznaczone będą nowe alejki. Wykonane zostaną także stylowe rzeźby.

W ramach rewitalizacji centrum Szydłowca wymienione zostaną lampy oświetlenia ulicznego oraz nawierzchnie płyty rynku i deptaka (kostka granitowa). Pojawią się również oznakowania miejsc historycznych i zabytkowych. Z myślą o odpoczynku mieszkańców i zwiedzających stworzone zostaną oazy zieleni na płycie Rynku Wielkiego wraz z małą architekturą.

Projekt zakłada także remont elewacji Ratusza oraz zagospodarowanie Skweru Staromiejskiego. Gruntowny remont budynku „Pod Dębem” oraz adaptacja pomieszczeń pozwoli stworzyć bazę hotelową i restauracyjną. Powstanie tu również Centrum Informacyjne. Znajdująca się na zamku biblioteka zostanie przeniesiona do rozbudowanego „Domu Harcerza”. Będzie tam zlokalizowane nowoczesne Regionalne Biblioteczne Centrum Multimedialne.

Inwestycja pt. „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza” realizowana będzie w ramach projektów kluczowych RPO WM 2007-2013.

Liczba wyświetleń: 569

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.