Aktualności

II Forum Regionów Polska-Rosja

2010.05.19 15:40 , aktualizacja: 2015.05.31 23:42

Autor: tekst: Halina Olczak-Wierzbicka; video: Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

 

W ramach II Forum Regionów Polska Rosja Mazowsze odwiedziła delegacja partnerskiego Obwodu Moskiewskiego na czele z Przewodniczącym Dumy Walerym Aksakowem i Ministrem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Tigranem Karachanowem, a także przedstawiciele Obwodu Smoleńskiego, Swierdłowskiego oraz Rady Federacji. Z gośćmi spotkali się przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego: przewodniczący sejmiku Robert Soszyński, marszałek Adam Struzik i członek zarządu Waldemar Roszkiewicz.
 
Przedstawiciele partnerskich regionów mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem i osiągnięciami województwa oraz mieli możliwość omówienia planów współpracy na najbliższą przyszłość. W programie nie zabrakło zwiedzania najciekawszych obiektów kultury na Mazowszu, m. in. Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Sportu i Turystyki oraz nowej siedziby Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca im. T. Sygietyńskiego „Mazowsze” w Karolinie. Delegacja złożyła również wieńce na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie.
 
18 maja br. w Senacie, pod patronatem Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i Przewodniczącego Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Rosji, odbyło się II Forum Regionów Polska - Rosja. Celem Forum jest ożywienie kontaktów między regionami obu krajów, wymiana doświadczeń na poziomie samorządowym i nawiązanie bezpośrednich kontaktów. Ze strony rosyjskiej w spotkaniu uczestniczyli gubernatorzy i wicegubernatorzy obwodów Rosji, szefowie organów ustawodawczych obwodów, ministrowie rządów poszczególnych obwodów i inni przedstawiciele administracji regionalnej. Polskę reprezentowali m.in. senatorowie RP, przedstawiciele województw: przewodniczący sejmików, marszałkowie oraz członkowie Parlamentarnej Grupy Polsko-Rosyjskiej.
 
Jednym z prelegentów Forum był Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Tematem wystąpienia była pomoc samorządów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Po sesji plenarnej uczestnicy Forum kontynuowali obrady w trzech grupach: I grupa dyskutowała na temat współpracy regionalnej polsko-rosyjskiej w dziedzinie edukacji, nauki, kultury, polityki młodzieżowej i sportu, II – o możliwościach i barierach partnerstwa regionalnego w sferze gospodarczej, III – na temat samorządu lokalnego w Polsce i w Rosji. 
 
W deklaracji końcowej przedstawiciele Senatu, Rady Federacji, rosyjskich regionów i polskich samorządów zobowiązali się m.in. do kontynuowania współpracy między regionami, promowania przedsięwzięć w dziedzinie kultury, sportu, umacniania instytucji demokracji i aktywności obywatelskiej.
Kolejne III Forum ma się odbyć w maju przyszłego roku w Rosji i będzie  poświęcone zagadnieniom współpracy dwustronnej w zakresie wysokich technologii.
 
 
 

 

 
 

 

Liczba wyświetleń: 3132

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.