Aktualności

Rajd „Wisła” po raz trzydziesty trzeci

2010.05.25 12:25 , aktualizacja: 2012.04.25 15:57

Autor: hm. Michał Bagiński, Chorągiew Mazowiecka ZHP, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W zakończonym w niedzielę 23 maja br. XXXIII Ogólnopolskim Harcerskim Rajdzie "Wisła 2010" wzięło udział ponad 800 osób. W ciągu czterech dni rajdowych zmagań zuchy, harcerze i seniorzy wędrowali 11 trasami w okolicach Płocka. Impreza jak co roku odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.


Od soboty w Płocku odbywały się uroczystości z okazji 100-lecia harcerstwa oraz 90-tej rocznicy obrony Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej. Uczestnicy rajdu wzięli udział w "Grze obronnej po Płocku 1920", w czasie której mogli poznać realia bohaterskiej obrony przed bolszewikami i wyparcia ich z granic miasta. Obrona z 1920 roku była szczególnym wydarzeniem w historii Płocka, do dzisiaj jej wspomnienie jest bardzo żywe i starannie pielęgnowane przez miejscowe drużyny harcerskie.


W katedrze płockiej na Wzgórzu Tumskim wieczorem została odprawiona uroczysta msza święta, podczas której ks. bp. Romanowi Marcinkowskiemu Naczelnik ZHP wręczyła honorowe wyróżnienie - laskę skautową "Niezawodnemu Przyjacielowi". Biskup Marcinkowski obchodzi w tym roku 25-lecie sakry biskupiej, od 1985 r. sprawuje pasterską posługę jako wikariusz generalny diecezji płockiej. Gośćmi uroczystości byli m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, Komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP hm. Grzegorz Woźniak, Seniorzy ZHP, Komendanci Hufców i inni goście.

  • Archiwum UMWM
  • Archiwum UMWM
  • Archiwum UMWM
  • Archiwum UMWM
  • Archiwum UMWM
  • Archiwum UMWM
  • Archiwum UMWM
  • Archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 592

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.