Aktualności

Współpraca Mazowsza z Obwodem Kijowskim Ukrainy

2010.05.27 12:10 , aktualizacja: 2012.04.25 15:31

Autor: Halina Olczak - Wierzbicka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

26 maja br. wizytę na Mazowszu złożyła oficjalna delegacja Obwodu Kijowskiego Ukrainy na czele z Przewodniczącym Państwowej Administracji Obwodu Anatolijem Prisiażniukiem. Przewodniczącemu towarzyszył Pierwszy Zastępca Przewodniczącego Rady Obwodu Kijowskiego Jurij Pawłow.

 

Celem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy między województwem mazowieckim i Obwodem Kijowskim Ukrainy. Marszałek Adam Struzik i Przewodniczący Anatolij Prisiażniuk sygnowali umowę podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Gospodarczego. Gośćmi uroczystości byli krajowi i zagraniczni uczestnicy Forum.

 

Porozumienie z Obwodem Kijowskim jest ważnym krokiem w rozwoju stosunków międzyregionalnych. Otwiera nowe możliwości współpracy oraz umożliwia wspólną realizację projektów inwestycyjnych, w tym projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz projektów realizowanych w ramach Partnerstwa Wschodniego. Współpraca regionów będzie dotyczyć głównie sfery gospodarczej, w szczególności wspierania polskich inwestycji w Obwodzie Kijowskim i ukraińskich na Mazowszu.  Porozumienie zapoczątkuje także współpracę w innych dziedzinach, takich jak: rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, ochrona zdrowia, ochrona środowiska , kultura, oświata, sport i turystyka.

 

Podpisanie porozumienia poprzedziło spotkanie szefów regionów, poświęcone prezentacji regionów i omówieniu propozycji do programu współpracy.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Obwód Kijowski jest stołecznym i dynamicznie rozwijającym się regionem Ukrainy. Ze względu na zajmowaną powierzchnię (ok. 30 tys. km kw.), liczbę mieszkańców (ok. 2 mln) oraz olbrzymi potencjał gospodarczy jest niezwykle chłonnym rynkiem zbytu i otwiera nowe możliwości dla przyszłych inwestorów.

  • Łucja D. Cichocka
  • Halina Olczak - Wierzbicka

Liczba wyświetleń: 724

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.