Aktualności

Krypta Jana Kochanowskiego dostępna dla zwiedzających dzięki pomocy unijnej

2010.06.07 14:35 , aktualizacja: 2012.04.25 15:02

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Kościół i plebanię w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, miejsce pochówku Jana Kochanowskiego, czekają duże zmiany. Modernizacja zespołu sakralnego, decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego, zostanie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Koszt inwestycji to prawie 8 mln zł, z czego wsparcie unijne wyniesie blisko 6,5 mln zł.4 czerwca br. umowy w tej sprawie podpisali Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz oraz proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

Kościół w Zwoleniu to najstarszy zabytek architektury w tej miejscowości. W 1982 roku został wpisany do rejestru zabytków. Jego historia wiąże się z postacią mieszkającego w niedalekim Czarnolesie Jana Kochanowskiego, który w latach 1566–1575 pełnił w kościele zwoleńskim funkcję prebendarza. W tym też kościele poeta został pochowany.

 

Projekt zakłada remont i konserwację zespołu sakralnego w Zwoleniu, w tym kościoła parafialnego wraz z wyposażeniem oraz adaptację historycznego budynku starej plebani.

 

Modernizacja kościoła obejmie prace konserwatorskie wewnątrz budynku, wymianę więźby dachowej i pokrycia dachu, stolarki okiennej i drzwiowej oraz posadzki. Zmodernizowane zostaną instalacje: grzewcza, wentylacyjna i elektryczna. Zarówno kościół, jak i plebania dostosowane zostaną do zwiedzania przez turystów. W kościele wykonane będzie wejście do krypty, w której spoczywa Jan Kochanowski. Dzięki temu krypta zostanie udostępniona zwiedzającym. Wdrożony zostanie także system wspomagania zwiedzania – w przestrzeni kościoła zainstalowane będą cyfrowe rzutniki.

 

Historyczny budynek starej plebani po kompleksowych pracach remontowo-budowlanych zaadaptowany zostanie na potrzeby Centrum Regionalnego Nekropolii Jana Kochanowskiego z ekspozycją muzealną, w której pokazane będą pamiątki po rodzie Kochanowskich, a także inne zabytki ruchome nieudostępniane do tej pory publicznie. Dzięki prezentacjom multimedialnym turyści poznają historię budynków i związki Zwolenia z postacią Jana Kochanowskiego.

 

Oba budynki dostosowane zostaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zabezpieczone przed kradzieżą lub pożarem poprzez zamontowanie instalacji przeciwpożarowej oraz sygnalizacji włamania i napadu.

 

Projekt zostanie dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 Priorytet VI Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji, Działanie 6.1 Kultura. Wartość inwestycji wynosi 7 999 914,51 zł, z czego unijne dofinansowanie to 6 499 930,53 zł.

  • Echo Dnia
  • Echo Dnia

Liczba wyświetleń: 779

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.