Aktualności

Jubileusz 650-lecia radomskiej fary

2010.06.15 12:40 , aktualizacja: 2012.04.25 14:35

Autor: Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz wzięli udział w obchodach jubileuszu 650-lecia Kościoła Św. Jana Chrzciciela – Radomskiej Fary. Podczas uroczystości parafia została uhonorowana Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

 

Jako przewodniczący Rady Muzealnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego członek zarządu Piotr Szprendałowicz przekazał na ręce ks. bp Henryka Tomasika oraz Marszałka Adama Struzika symboliczne klucze do XV wiecznych drzwi i wspólnie otworzyli wystawę.

 Na jubileuszowej wystawie podziwiać można wiele unikalnych eksponatów, pochodzących ze zbiorów muzealnych, skarbców kościelnych oraz Biblioteki Jagiellońskiej. Wśród nich są m.in.: okładka do dzieła na temat filozofii, medycyny i przyrody, ozdobiona  haftem wykonanym prawdopodobnie przez Annę Jagiellonkę, ostatnią królową Polski z rodu Jagiellonów, gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z początku XV wieku oraz wiele arcydzieł świeckich i sakralnych z okresu średniowiecza i lat późniejszych.

 

Rocznica ma szczególny wymiar dla miasta Radomia i regionu. Wiąże się z jego najświetniejszym okresem tj. panowaniem Kazimierza Wielkiego i dynastii Jagiellonów. W ramach jubileuszu odprawiona zostanie uroczysta msza święta z udziałem zaproszonych gości – biskupów i prezydentów miast Krakowa, Wilna, Grodna, Lwowa, Lublina oraz miast partnerskich. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy historyczne – Dwór Jagiellonów (odtworzenie inscenizacji nadania aktu lokacyjnego dla Miasta Radomia), bicie monet okolicznościowych, sesja popularnonaukowa „Radom czasów Jagiellońskich”, konkursy wiedzy o czasach staropolskich dla młodzieży oraz koncerty muzyki dawnej w kościele farnym.

Liczba wyświetleń: 828

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.