Aktualności

Ekologia od przedszkola

2010.06.17 13:00 , aktualizacja: 2012.04.25 14:19

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Ekologia to troska o świat, o otoczenie, a także o nas samych. Takiego sposobu myślenia uczą się najmłodsi dzięki udziałowi w konkursie ekologicznym dla dzieci oraz zbiórce makulatury organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. 17 czerwca br. w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawieodbyło się wręczenie nagród laureatom obu konkursów.

 

Konkurs o tematyce ekologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym odbył się na Mazowszu już po raz drugi. Tematem prac o dowolnej technice miało być „Piękno mazowieckiego krajobrazu”.

 

Wicemarszałek Ludwik Rakowski przyznał że tak różnorodne prace plastyczne wykonane przez najmłodszych sprawiają dużo radości. Podkreślił znaczenie świadomości dzieci na temat tego, co jest piękne w mazowieckim krajobrazie i o co warto dbać. Dodał, że również drugi konkurs napawa optymizmem - zebrano w tym roku dokładnie 1 228 678 kg i 89 dekagramów makulatury. Dzięki temu udało się uratować wiele drzew.

 

Konkurs przeprowadzony był w dwóch etapach – przedszkolnym i wojewódzkim, oraz w czterech grupach wiekowych – dla dzieci trzyletnich, czteroletnich, pięcioletnich i sześcioletnich. W pierwszym etapie przedszkola wybierały po jednej pracy z każdej kategorii i przekazywały je do urzędu marszałkowskiego. Do drugiego, wojewódzkiego etapu wpłynęło 328 najlepszych prac z przedszkoli całego województwa.

 

W ciągu dwóch lat w konkursie wzięło udział ponad 1000 dzieci. W ramach tegorocznej edycji wyłoniono 12 laureatów (po trzy miejsca z każdej grupy wiekowej) oraz przyznano 13 wyróżnień. Dla laureatów i wyróżnionych w konkursie przewidziano indywidualne nagrody rzeczowe oraz upominki dla przedszkolaków, którzy zostali zgłoszeni do II etapu konkursu. Konkurs jest organizowany w ramach Programu Ochrony Środowiska Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2010 z uwzględnieniem perspektywy do 2014 r.

 

Podsumowano również konkurs „Zbiórka makulatury”, który odbył się już po raz szósty. Uczestniczyć w nim mogły przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z terenu województwa mazowieckiego. Konkurs zawsze spotykał się z dużym zainteresowaniem, co cieszy, ponieważ zbiórka makulatury to także wyrabianie w najmłodszych nawyku segregowania śmieci. Jest to więc pożyteczne nie tylko ze względu ekologicznego, ale i ekonomicznego.

 

W tej edycji wzięły w nim udział 342 placówki oświatowe – prawie 45 tysięcy uczniów. Zebrano w sumie ok. 1,3 mln kg makulatury. We wszystkich sześciu edycjach zebrano już ponad 7 mln kg makulatury. Tegorocznym zwycięzcom zostały przyznane nagrody w ośmiu kategoriach: najlepsze przedszkole, szkoła podstawowa o liczbie do 100 uczniów, od 101 do 400, powyżej 400 uczniów, gimnazjum liczące do 200 uczniów, od 201 do 400, powyżej 400 uczniów oraz szkoły ponadgimnazjalne. Zwycięskie 24 szkoły poza dyplomami i pucharami otrzymają nagrody rzeczowe – wśród nich: książki, albumy, zestawy edukacyjne i pomoce dydaktyczne (projektory multimedialne, mikroskopy wraz z preparatami mikroskopowymi, zewnętrzne stacje pogody, walizki Eko-Badacza, zestawy ekologiczne do badania wody, modele demonstracyjne energii odnawialnej wiatru, wody i słońca oraz film DVD).

Liczba wyświetleń: 1499

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.