Aktualności

„Pro Masovia” dla płockiej Małachowianki

2010.06.14 12:50 , aktualizacja: 2012.04.25 14:39

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku kształci kolejne pokolenia absolwentów już od 830 lat. Podczas uroczystości jubileuszowych, 13 czerwca br., za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz rozwoju regionu, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik uhonorował szkołę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

 

Płocka szkoła powstała w 1180 r. przy kolegiacie św. Michała Archanioła, jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, który pochowany jest w krypcie płockiej katedry. Dlatego obchodom 830-lecia towarzyszyło odsłonięcie  obelisku z napisem „Dobiechna. Fundatorka kolegiaty św. Michała Archanioła - 1180" i herbu szkoły nad nowym wejściem od ul. Teatralnej.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że płocka placówka działała nieprzerwanie zarówno w czasach historycznie trudnych jak i politycznej stabilizacji, w okresie braku suwerenności i jej odzyskania. Marszałek pogratulował władzom uczelni bogatej tradycji i zaznaczył, że Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” jest jedynie symbolem uznania dla wielowiekowej pracy placówki w zakresie kształcenia światłych obywateli, którzy przyczynili się do rozwoju nie tylko regionu, ale także całego kraju.

 

Obchodom 830-lecia istnienia towarzyszył XVII Zjazd Absolwentów. Wśród wychowanków i wychowawców płockiego liceum znaleźli się m.in. św. Andrzej Bobola, św. Honorat Koźmiński, Stefan Demby, Marcin Kacprzak, Ludwik Krzywicki, Wacław Lachman, Ignacy Mościcki, Jan Zumbach oraz Tadeusz Mazowiecki.

W uroczystościach wziął również udział wicemarszałek Stefan Kotlewski.

Liczba wyświetleń: 379

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.