Aktualności

Unijne euro na integrację i pomoc potrzebującym

2010.06.25 13:30 , aktualizacja: 2012.04.25 10:49

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Integracyjna szkoła podstawowa oraz modernizacja czterech domów pomocy społecznej to dwa projekty z regionu radomskiego, które decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymają dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Łączna wartość inwestycji to ponad 12 mln zł, z czego unijne wsparcie wyniesie blisko 10 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali 25 czerwca br.  Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz oraz beneficjenci.

 

Gmina Jedlińsk otrzyma ponad 4,2 mln zł na projekt „Wyrównywanie szans edukacyjnych na obszarach wiejskich poprzez budowę Szkoły Podstawowej w Bierwcach”.  W ramach kosztującego 4,9 mln zł projektu powstanie szkoła integracyjna, w której dzieci niepełnosprawne z gminy będą uczyć się wspólnie ze swoimi rówieśnikami. Nowe sale lekcyjne, pracownia komputerowa, „zerówka” i budynek dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – to wszystko już w przyszłym roku będzie czekać na ok. 90 uczniów. Obecnie w gminie Jedlińsk mieszka ok. 50 niepełnosprawnych dzieci, które uczęszczają do szkół. Brak na terenie gminy odpowiedniej placówki, w której mogłyby się one uczyć, powoduje, że dzieci zmuszone są dojeżdżać do szkół w całym powiecie radomskim.

 

Budowa szkoły rozpocznie się jeszcze w tym roku. Znajdą się w niej m.in. pracownia komputerowa, siedem sal lekcyjnych, biblioteka, świetlica, stołówka oraz sala gimnastyczna, w której prowadzone będą zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. W budynku powstanie sześć toalet, z czego jedna będzie przeznaczona tylko i wyłącznie dla osób niepełnosprawnych. Ponadto  w szkole utworzony zostanie oddział zerowy. Dzieci będą miały do swojej dyspozycji własną salę do zajęć i zaplecze sanitarne.

 

Gmina i miasto Radom otrzymają dofinansowanie na realizację projektu „Modernizacja i doposażenie radomskich domów pomocy społecznej i towarzyszącej im infrastruktury pomocniczej”. Całkowity koszt modernizacji to ponad 7,2 mln zł, dofinansowanie unijne wyniesie prawie 5,6 mln zł. Unowocześnione zostaną cztery domy pomocy społecznej w Radomiu: DPS „Nad Potokiem”, DPS „Weterana Walki i Pracy”, DPS im. św. Kazimierza oraz DPS przy ul. Rodziny Ziętalów 13. W ośrodkach już trwają prace remontowe, termomodernizacja, wykonywane są podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Dzięki projektowi mieszkańcy domów społecznych będą mogli także korzystać z nowego sprzętu rehabilitacyjnego i terapeutycznego oraz z nowych urządzeń AGD i RTV. Wszystko po to, by czuli się tu jak w domu. Prace zakończą się w 2011 r.

Liczba wyświetleń: 402

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.