Aktualności

Oddział Torakochirurgii już otwarty

2010.07.01 09:05 , aktualizacja: 2012.04.25 09:35

Autor: Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

30 czerwca br. na warszawskiej Woli rozpoczął działalność oddział torakochirurgii . Powstał dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, który na ten cel przeznaczył ponad 1,1 mln zł. W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz.

 

Oferta świadczonych tutaj usług zostaje wzbogacona o jakże ważne i potrzebne zabiegi i operacje z zakresu torakochirurgii. Wyspecjalizowana kadra, nowoczesny sprzęt i komfortowe wyposażenie Centrum odpowiada najwyższym standardom medycznym – podsumował marszałek Adam Struzik. Wyraził także przekonanie, że krótki czas pobytu pacjentów w placówce umożliwi wykonanie większej ilości zabiegów.

 

Oddział Torakochirurgii powstał przy Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnym i Medycyny Pracy ATTIS. Struktura organizacyjna oraz wyposażenie medyczne placówki zostały zaprojektowane dla procedur wykonywanych w trybie operacji jednodniowych. Wykorzystano tu najnowsze trendy i osiągnięcia współczesnej hospitalizacji, w szczególności z zakresiu onkologii klinicznej i operacyjnej.

 

Współczesna torakochirurgia koncentruje się na leczeniu guzów płuc i raka płuc. Wykonuje się także endoskopowe zabiegi udrażniania i protezowania górnego odcinka przewodu pokarmowego w nienowotworowych i nowotworowych schorzeniach przełyku oraz zabiegi otwarnej biopsji płuca, mediastinoskopia oraz wideotorakoskopia.

 

Z usług placówki, w ramach NFZ, będą mogli korzystać pacjenci nie tylko z Mazowsza ale i z całej Polski. Jednym z głównych inicjatorów powstania oddziału był Krajowy Konsultant w zakresie torakochirurgii prof. Tadeusz Orłowski, pełniący funkcję kierownika oddziału.

 

W planach Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS jest utworzenie „szpitala tygodniowego”, w którym pacjent, w trakcie pięciodniowego pobytu, zostanie w pełni zdiagnozowany i otrzyma właściwe leczenie.

 

Torakochirurgia (łac. thorax oznacza klatka piersiowa) jest działem chirurgii zajmującym się diagnostyką i leczeniem operacyjnym schorzeń narządów klatki piersiowej. Jej zakres obejmuje choroby ściany klatki piersiowej, przepony, śródpiersia, przełyku, płuc i opłucnej. Wykorzystywana jest także przy leczeniu m.in. raka płuc.

  • fot. E. Albrechcińska
  • fot. E. Albrechcińska
  • fot. E. Albrechcińska

Liczba wyświetleń: 852

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.