Aktualności

Siedlce stawiają na kulturę

2010.07.20 15:10 , aktualizacja: 2012.04.25 08:37

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Muzycy, tancerze i fotograficy będą mogli rozwijać swoje talenty i pasje w lepszych warunkach. Jeszcze w tym roku zakończą się prace modernizacyjne i renowacyjne w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Podlasie”. Kolejnym przedsięwzięciem będzie rozbudowa budynku Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Wszystko dzięki dofinansowaniu unijnemu w wysokości ponad 5,5 mln zł, na które 20 lipca br. umowę podpisali Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wicemarszałek Ludwik Rakowski i Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

 

Projekt dotyczy dwóch obiektów – zabytkowego budynku „Podlasie”, w którym swoją działalność prowadzi Miejski Ośrodek Kultury (ul. Sienkiewicza 63 w Siedlcach) oraz pomieszczenia Centrum Kultury i Sztuki (ul. Bpa Świrskiego 31). Remonty pozwolą wszystkim amatorom kultury z Siedlec realizować swoje pasje w lepszych warunkach, a publice w dogodniejszych wnętrzach cieszyć się z dokonań podopiecznych tych placówek.

 

Obecny budynek „Podlasie” to dawny Dom Ludowy z 1902 r., w którym mieściły się wówczas sala widowiskowa, biblioteka, czytelnia i sala bilardowa. W 1955 r. został on przebudowany na kino, a obecnie funkcjonuje jako sala widowiskowa. Budynek nie był nigdy gruntownie remontowany. Przeprowadzane były jedynie doraźne naprawy.

 

Dzięki projektowi możliwa będzie modernizacja „Podlasia” – z remontem i renowacją elewacji, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, a także wymianą wszystkich instalacji wewnętrznych. Prace budowlane zakończą się jeszcze pod koniec lata tego roku. Poza tym powiększona zostanie powierzchnia sceny oraz poprawiona akustyka i oświetlenie, co z pewnością usprawni, ale i uprzyjemni pracę działającym w MOK-u zespołom muzycznym i tanecznym. Dodatkowym udogodnieniem będzie zwiększenie powierzchni garderób, sal do prób i zajęć w grupach. Dotychczasowe pomieszczenia piwniczne zostaną przekształcone w magazyny rekwizytów i strojów. Cały obiekt będzie wyposażony w wentylację, a w sali widowiskowej pojawi się klimatyzacja. Ponadto budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – co umożliwi im rozwijanie artystycznych pasji.

 

Druga część projektu obejmuje rozbudowę Centrum Kultury i Sztuki. Budynek, w którym mieści się CKiS powstał w latach 70. XX w. jako magazyn. W 1982 r. został zaadaptowany na cele działalności kulturalnej. Dzięki unijnemu dofinansowaniu rozbudowie ulegnie nie tylko obiekt, ale też znajdująca się w nim scena (w pionie i w poziomie).

 

Całość zaplanowanego przedsięwzięcia realizowana jest na bazie trójstronnego porozumienia podpisanego pomiędzy miastem Siedlce, Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz Centrum Kultury i Sztuki; w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

 

Beneficjentem projektu Modernizacja budynku "Podlasie" i rozbudowa budynku Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach jest Miasto Siedlce. Całkowita wartość inwestycji to ponad 14 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie ponad 5,5 mln zł.

  • fot. Hanna Maliszewska,...
  • fot. Hanna Maliszewska,...
  • fot. Hanna Maliszewska,...

Liczba wyświetleń: 810

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.