Aktualności

Chopin po węgiersku

2010.07.27 14:30 , aktualizacja: 2012.04.24 15:21

Autor: Dorota Pozorek, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W dniach 22 – 26 lipca br. na Mazowszu przebywała delegacja oficjalna węgierskiego Komitatu Peszt na czele z Dyrektorem Urzędu Komitatu Peszt Tiborem Szép. Delegację przyjął Sekretarz Województwa - Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Waldemar Kuliński.  

 

Orkiestra Symfoniczna Komitatu Peszt wzięła udział w festiwalu organizowanym przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie „CHOPINIANA – VIII Dni Fryderyka Chopina w Warszawie”. Orkiestrze pod batutą Tibora Nosedy towarzyszyło trzech wybitnych solistów, pianistów z Polski, Słowacji i Węgier - Endre Hegedűs, Tomáš Nemec oraz Paweł Kowalski. Koncertu, który odbył się w Bazylice Świętego Krzyża, wysłuchało kilkuset mieszkańców Warszawy i Mazowsza oraz turyści.

 

Wizyta węgierskich orkiestrantów była możliwa dzięki wieloletniej współpracy w dziedzinie kultury między województwem mazowieckim i węgierskim Komitatem Peszt. Dynamicznie rozwijająca się współpraca Mazowsza z węgierskim okołostołecznym regionem Komitat Peszt rozpoczęła się podpisaniem porozumienia o współpracy w 2002 r., koncentruje się m.in. na zagadnieniach wdrażania systemu zarządzania jakością, zgodnego z normą ISO, ochrony zdrowia, współpracy w dziedzinie kultury, gospodarki i turystyki.

 


Orkiestra Symfoniczna Komitatu Peszt powstała w 1991 r. Założyciel Orkiestry – samorząd lokalny Komitatu Peszt – zapewnił orkiestrze niezbędne wsparcie finansowe i artystyczne. Zasadniczym celem orkiestry, w skład której pierwotnie wchodzili peszteńscy nauczyciele muzyki, było – i nadal pozostaje – wychowanie muzyczne młodych ludzi. Założycielom przyświeca idea szerzenia edukacji muzycznej wśród młodzieży, również tej pochodzącej z najuboższych okolic regionu, zapewnienia im bezpośredniego kontaktu z muzyką symfoniczną poprzez uczestnictwo w koncertach.


 

Liczba wyświetleń: 1200

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.