Aktualności

Młodzież szkolna bezpieczniejsza

2010.08.09 13:15 , aktualizacja: 2012.04.24 14:35

Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo na drodze? Jak ułatwić dzieciom dostęp do miejsc dla nich przeznaczonych? Te pytania przyświecają wielu inicjatywom podejmowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. Obok akcji edukacyjnych czy wyposażania najmłodszych w odblaski pojawił się pomysł udoskonalania oznakowania przejść znajdujących się przy szkołach. W okolicach ośmiu placówek na Mazowszu rusza pilotażowy program poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Koszt przedsięwzięcia wynosi ok. 200 tys. zł.

 

Przemieszczanie się dzieci po drogach – zwłaszcza wojewódzkich, najczęściej odbywa się na trasie do i ze szkoły. Niestety, również wtedy zdarza się najwięcej wypadków z udziałem najmłodszych – głównie w miejscowościach, gdzie trzeba przejść nie przez lokalną uliczkę, ale ruchliwą drogę.
W ubiegłym roku 196 nieletnich pieszych uległo wypadkom, z czego aż 8 zginęło. W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom zrodził się pomysł stworzenia Programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w rejonie szkół zlokalizowanych przy drogach wojewódzkich województwa mazowieckiego.

 

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz podkreślił, że inwestycja jest kontynuacją wieloletnich starań zarządu województwa o poprawę bezpieczeństwa najmłodszych na drogach. Dodał, że pilotażowy program ruszy na Mazowszu już od 1 września br.

 

Program obejmie 8 z 210 szkół podstawowych i gimnazjów zlokalizowanych przy drogach wojewódzkich – Dobrzyków (droga wojewódzka nr 575), Kobyłka (nr 634), Kontancin-Jeziorna (nr 721), Mazowszany (nr 744), Milanówek (nr 719), Mińsk Mazowiecki (nr 802), Mława (nr 544), Ostrów Mazowiecka (nr 627). Zarząd województwa wybrał te lokalizacje na podstawie największego natężenia ruchu w poszczególnych Rejonach Drogowych (podział Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich).

 

Wskazane punkty zostaną odpowiednio oznakowane. To sprawi, że kierowcy, zbliżając się w okolice szkoły, będą wiedzieli, że trzeba zachować większą ostrożność. Dzięki nowemu oznakowaniu z pewnością podniesie się poziom bezpieczeństwa dzieci na drogach. Poza tym pilotaż pozwoli wypracować rozwiązania modelowe z zakresu inżynierii ruchu drogowego, które będą potem obowiązywały przy budowie nowych czy modernizacji obecnych dróg.

  • fot. I. Dybowska
  • fot. I. Dybowska
  • fot. I. Dybowska

Liczba wyświetleń: 1247

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.