Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych

2010.09.03 11:25 , aktualizacja: 2012.04.24 13:08

Autor: Monika Burdon, MZDW w Warszawie, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. arch. MZDW w Warszawie
fot. arch. MZDW w Warszawie
fot. arch. MZDW w Warszawie

2 września br. przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie zainaugurowali, w podradomskich Mazowszanach, pilotażowy program poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że przedsięwzięcie jest efektem wieloletnich starań samorządu województwa o poprawę bezpieczeństwa najmłodszych na drogach. Od 1 września br. pilotażowy program objął 8 z 210 szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza, zlokalizowanych przy drogach wojewódzkich.

 

Na podstawie analiz i pomiarów natężenia ruchu, zarząd województwa wybrał oznakowanie dostosowane do miejsc najczęściej uczęszczanych przez dzieci. W okolicach szkół i placówek oświatowych wprowadzone zostały: oznakowanie pionowe – zwłaszcza ostrzegawcze A-17 wykonane z folii odblaskowo-fluorescencyjnej barwy pomarańczowej oraz dodatkowe ograniczenia prędkości, które będą mieć odblaskowość wyższą od minimalnej wymaganej przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

 

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz podkreślił, że nowa organizacja ruchu powinna motywować kierowców do zachowania szczególnej ostrożności w okolicach szkół.Wyraził przekonanie, że jaskraweoznakowanie podniesie poziom bezpieczeństwa dzieci na drogach. Dodał, że program pilotażowy, pozwoli wypracować rozwiązania modelowe z zakresu komunikacji, obowiązujące następnie przy budowie nowych czy modernizacji obecnych dróg.

Liczba wyświetleń: 629

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.