Aktualności

XLIV posiedzenie Sejmiku Województwa Mazowieckiego

2010.09.06 16:10 , aktualizacja: 2015.07.14 12:16

Autor: tekst: Justyna Michniewicz (KS); video: Monika Guzowska (KM), Wprowadzenie: Monika Guzowska

Sejmik Województwa Mazowieckiego, na posiedzeniu 6 września br., przyjął stanowisko w sprawie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w 2011 roku przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz współpracy podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie opieki zdrowotnej mieszkańcom województwa mazowieckiego.

 

Narodowy Fundusz Zdrowia zaplanował na 2011 rok dla Mazowsza 8,356 mld zł na świadczenia medyczne, co stanowi 95 proc. tegorocznego planu. Po protestach, podwyższono zaplanowaną kwotę o 406 mln zł (do poziomu z 2010 roku). Nie rozwiązuje to jednak problemu, ze względu na wzrost kosztów funkcjonowania placówek oraz wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych. Gdyby nie rozporządzenie minister zdrowia, wprowadzające nowy algorytm podziału środków finansowych, który notabene uzyskał negatywną opinię sejmowej Komisji Zdrowia, Mazowsze otrzymałoby ponad 500 mln zł więcej niż w 2010 roku. Marszałek Adam Struzik zaapelował o przyjęcie stanowiska i w trybie pilnym opracowanie takiego algorytmu, który dzieliłby sprawiedliwie środki finansowe NFZ na poszczególne regiony.

 

Radni wystosowali również stanowisko dotyczące modyfikacji podziału województwa mazowieckiego na jednostki statystyczne (niezbędne w systemie pomocowym Unii Europejskiej). Przy obecnym wskaźniku PKB na mieszkańca, Mazowsze przekroczyłoby próg zarezerwowany dla regionów najuboższych (75 proc. PKB na mieszkańca) i nie otrzymałoby w nowym okresie finansowania środków pomocowych na rozwój regionalny. Wskaźnik ten jest bowiem sztucznie zawyżany przez Warszawę (166 proc. średniej UE). Województwo poza stolicą cechuje z kolei niski poziom rozwoju - 48 procent. Sejmik proponuje podział całego województwa dla celów statystycznych na dwie nowe jednostki i rekomenduje wyodrębnić miasto stołeczne Warszawę i pozostałą część Mazowsza. Zyskałby na tym cały region, a Warszawa korzystałaby ze środków przeznaczonych na wzrost konkurencyjności.

 

Ponadto wprowadzono zmiany do budżetu województwa na 2010 rok. Przyjęto także projekty uchwał dotyczące: odstąpienia województwa mazowieckiego od udzielenia pomocy finansowej w 2010 roku na program „Moje Boisko – Orlik 2012”, opinii o projekcie uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy w sprawie likwidacji SPZZOZ Solec, uczestnictwa w międzynarodowych projektach „Poprawa zdolności innowacyjnych w europejskich klastrach chemicznych” oraz „Rail Baltica Growth Corridor”.

 

 

                                Relacja z posiedzenia

  • fot. Iwona Dybowska
  • fot. Iwona Dybowska
  • fot. Iwona Dybowska

Liczba wyświetleń: 1460

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.