Aktualności

XII Święto Chleba

2010.09.07 09:10 , aktualizacja: 2012.04.24 12:43

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

5 września br. w Muzeum Wsi Radomskiej odbyło się XII „Święto Chleba”. Patronat nad imprezą przyjął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządu województwa –  wiceprzewodnicząca sejmiku Bożenna Pacholczak i członek zarządu Piotr Szprendałowicz. Obchody święta rozpoczęła uroczysta msza święta celebrowana przez ks. infułata Jerzego Banaśkiewicza oraz ks. proboszcza Henryka Mochola odprawiona w intencji radomskich rolników i piekarzy oraz  najstarszej działającej na terenie Radomia piekarni braci Foglów, która w tym roku obchodzi 100-lecie działalności.

 

Dziękując rolnikom i piekarzom za codzienny trud, członek zarządu Piotr Szprendałowicz podkreślił, że uroczystości związane z podziękowaniem za plony są głęboko zakorzenione w polskiej tradycji i kulturze polskiej wsi. Święto Chleba jest hołdem i wyrazem szacunku dla tych, którzy pracując, żywią społeczeństwo, i ukoronowaniem całorocznego trudu. Wszystkim zebranym życzył urodzaju i obfitych plonów w przyszłym roku.

 

Obchodom „Święta Chleba” w Muzeum Wsi Radomskiej tradycyjnie towarzyszył konkurs na wieniec dożynkowy, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jury wyróżniło nagrodami trzy wieńce: Koła Gospodyń Wiejskich w Bieniędzicach, Koła Gospodyń Wiejskich w Kuczkach Kolonii i Parafii Jankowice. Obchodom towarzyszyło również rozstrzygnięcie konkursu na „Dobry Chleb”, ceremonia pasowania na ucznia I klasy Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu, prezentacja twórczości ludowej i występy artystyczne. Odwiedzający mogli także skosztować podpłomyków, racuchów, kurpiowskich fafernuchów, a także przyjrzeć się pracy wikliniarza, garncarza czy rzeźbiarza. Wśród atrakcji znalazły się również konkursy, m.in. wiedzy o regionie, w którym nagrody, ufundowane przez Samorząd Województwa Mayowieckiego,wręczył członek zarządu Piotr Szprendałowicz.

  • Archiwum Muzeum Wsi...
  • Archiwum Muzeum Wsi...
  • Archiwum Muzeum Wsi...
  • Archiwum Muzeum Wsi...
  • Archiwum Muzeum Wsi...
  • Archiwum Muzeum Wsi...
  • Archiwum Muzeum Wsi...
  • Archiwum Muzeum Wsi...
  • Archiwum Muzeum Wsi...

Liczba wyświetleń: 1000

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.