Aktualności

Zwiększenie dofinansowania na budowę linii kolejowej do lotniska w Modlinie

2010.09.07 15:35 , aktualizacja: 2012.04.24 12:37

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. arch. UMWM
fot. www.modlinairport.pl
fot. arch. UMWM
fot. www.modlinairport.pl

Sukcesem zakończyły się rozmowy władz województwa mazowieckiego z Ministerstwem Infrastruktury. Dofinansowanie unijne na budowę linii kolejowej do lotniska w Modlinie zostało zwiększone z 34 mln zł do 102 mln zł.

 

Negocjacje w sprawie tak ważnej dla całego regionu inwestycji prowadzone były od zeszłego roku przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotra Szprendałowicza.

 

Orientacyjny koszt całej inwestycji to ok. 250 mln zł. 102 mln zł będą pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe środki musiałby wygospodarować Samorząd Województwa Mazowieckiego. Projekt zakłada modernizację bocznicy kolejowej na długości ok. 5,5 km. Obejmie ona wymianę nawierzchni torów, elektryfikację linii, budowę wiaduktu nad drogą krajową nr 62, wyposażenie w urządzenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz budowę końcowej stacji na terenie powstającego Portu Lotniczego w Modlinie.

 

Brane są pod uwagę dwa warianty budowy przystanku kolejowego: naziemny – stacja końcowa zlokalizowana ok. 250 m od terminala lotniska oraz podziemny – stacja podziemna usytuowana równolegle do budynku terminala, w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Zwiększenie dotacji to szansa na realizację rozwojowego wariantu – podziemnej stacji na terenie lotniska, która dawałaby możliwość przyszłego połączenia lotniska zarówno z Warszawą, jak i np. z Płockiem.

 

O wyborze wariantu zadecyduje już wkrótce Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 1271

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.