Aktualności

Ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Żyrardowie

2010.09.13 10:05 , aktualizacja: 2012.04.24 11:57

Autor: opracowanie: Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Żyrardów – jedyna XIX-wieczna osada fabryczna w Europie – otworzył tegoroczne, ogólnopolskie Europejskie Dni Dziedzictwa. Ceremonie inauguracyjne, w dniach 11 i 12 września br., odbyły się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

 

 „Od pomysłu do przemysłu” to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Ma ono zwrócić uwagę społeczeństwa na architekturę poprzemysłową, fabryki, warsztaty rzemieślnicze oraz wszelkie zabytki techniki, które często są niedoceniane czy też dewastowane. Jest to okazja do pokazania polskiej myśli technicznej, dzieł polskich wynalazców i projektantów oraz przykładów polskiego oryginalnego wzornictwa. W tę ideę idealnie wpisuje się Żyrardów ze swoją postindustrialną architekturą.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa są niepowtarzalną okazją do prezentacji i promocji dziedzictwa kulturalnego regionu. Jak co roku Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera EED organizując cykl imprez odbywających się w różnych miejscowościach województwa. W tym roku będą to poza Żyrardowem Sokołów Podlaski, Gołotczyzna, Podkowa Leśna, Milanówek, Brwinów, Węgrów, Piaseczno, Wołomin Siedlce oraz Radzymin. Z budżetu województwa mazowieckiego przeznaczono na ten cel ok. 180 tys. zł.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik pogratulował władzom i mieszkańcom Żyrardowa zaszczytnej funkcji gospodarza inauguracji tak ważnych wydarzeń kulturalnych. Dodał, że Europejskie Dni Dziedzictwa to dla całego regionu szansa na ukazanie bogactwa i pogłębianie wiedzy o różnorodności posiadanych zasobów. To także możliwość promocji i podnoszenia atrakcyjności turystycznej Mazowsza.

 

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest bezpłatne udostępnianie lokalnym społecznościom zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, zabytków architektury sakralnej, świeckiej, militarnej, poprzemysłowej, skansenów, parków, ogrodów i innych. Dzięki lokalnemu charakterowi organizowanych imprez uczestnicy mogą połączyć zwiedzanie z uczestnictwem w występach zespołów folklorystycznych, pokazach ginących rzemiosł, kiermaszach wyrobów artystycznych i rzemieślniczych, konkursach, przedstawieniach, pokazach grup rekonstrukcyjnych, wystawach, inscenizacjach, happeningach oraz innych wydarzeniach kulturalno-artystycznych.

 

Podczas uroczystości inauguracyjnych Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali: marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

W programie dwudniowego pikniku znalazły się m.in. występy sceniczne, pokazy rzemiosł tradycyjnych, rękodzieła artystycznego, wystawy oraz inscenizacje historyczne.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to największe i najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich organizatorami jest Rada Europy i Komisja Europejska. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Od 1991 r. organizowane są imprezy kulturalne skierowane do szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa europejskie oraz Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy,spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych.

  • fot. Paweł Owczarczyk, UM...
  • fot. Paweł Owczarczyk, UM...
  • fot. Paweł Owczarczyk, UM...
  • fot. Paweł Owczarczyk, UM...
  • fot. Paweł Owczarczyk, UM...
  • fot. Paweł Owczarczyk, UM...
  • fot. Paweł Owczarczyk, UM...
  • fot. Paweł Owczarczyk, UM...

Liczba wyświetleń: 640

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.