Aktualności

Międzynarodowe Forum Inwestycyjne Obwodu Kijowskiego

2010.09.13 09:00 , aktualizacja: 2012.04.24 12:29

Autor: Halina Olczak-Wierzbicka, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W dniach 8 – 10 września 2010 r. wizytę w Kijowie złożyła oficjalna delegacja Województwa Mazowieckiego, na czele z Członkiem Zarządu Piotrem Szprendałowiczem.

 

Głównym celem wizyty był udział w Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym Obwodu Kijowskiego w dniu 9 września 2010 r., poświęconemu prezentacji potencjału gospodarczego i finansowego Obwodu. Hasłem  przewodnim spotkania, zorganizowanego przez Państwową Administrację Obwodu Kijowskiego, było integracja i partnerstwo. Uroczystego otwarcia Forum dokonał Premier Ukrainy Mikoła Azarow. Uczestniczyli w nim Wicepremier Ukrainy Sergij Tiripko oraz ministrowie resortów gospodarczych, a także przedstawiciele wiodących firm krajowych i zagranicznych z dziedziny rolnictwa, informatyki, energetyki, medycyny, sportu i turystyki. Konferencji towarzyszyły obrady „okrągłych stołów”, poświęconych  rozwojowi rolnictwa i przemysłu przetwórczego, informatyzacji Obwodu Kijowskiego, rozwojowi medycyny, sportu i turystyki oraz  energooszczędnym technologiom.

 

W przeddzień Forum delegacja Województwa Mazowieckiego spotkała się z Przewodniczącym Państwowej Administracji Obwodu Kijowskiego Anatolijem Prisiażniukiem oraz Zastępcą Przewodniczącego Administracji Jarosławem Moskalenko. Gośćmi spotkania były także delegacje  partnerskiego Obwodu Swierdłowskiego Federacji Rosyjskiej oraz Regionu Zagrzebskiego Chorwacji, które przybyły na Forum Inwestycyjne. Podczas spotkania Przewodniczący Anatolij Prisiażniuk nawiązał do niedawno podpisanego porozumienia z Województwem Mazowieckim i korzyści, wynikających  z tej współpracy dla obu regionów.  

 

W czasie wizyty delegacja Województwa Mazowieckiego zwiedziła obiekty, związane  ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej „Euro 2012” - zrekonstruowany centralny dworzec kolejowy w Kijowie, sąsiadującą z nim stację metra „Wokzalnaja” („Dworcowa”) oraz powstający stadion sportowy. Ponadto wymieniła się własnymi doświadczeniami  w zakresie rozwoju infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniczej na Mazowszu, w związku z przygotowaniami do „ EURO 2012”.

 

Członkowi Zarządu podczas wizyty w Kijowie towarzyszyli: radny Województwa Mazowieckiego, Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Leszek Ruszczyk oraz Kierownik Wydziału Współpracy z Zagranicą w Kancelarii Marszałka Halina Olczak-Wierzbicka.

 

Obwód Kijowski jest stołecznym i dynamicznie rozwijającym się regionem Ukrainy. 26 maja 2010 r. Województwo Mazowieckie podpisało z Obwodem Kijowskim porozumienie o  współpracy międzyregionalnej, które otwiera nowe możliwości wszechstronnej współpracy, w tym  wspólną realizację projektów inwestycyjnych.

Liczba wyświetleń: 793

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.