Aktualności

6,8 mln zł z Unii dla Muzeum Ordynariatu Polowego

2010.09.15 08:40 , aktualizacja: 2012.04.24 11:34

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Przebudowa i adaptacja podziemi Katedry Polowej WP na Muzeum Ordynariatu Polowego w Warszawie otrzymała unijne dofinansowanie. Umowy w tej sprawie podpisali 14 września br. przedstawiciele Miasta Stołecznego Warszawy oraz Zarządu Województwa Mazowieckiego – wicemarszałkowie Marcin Kierwiński i Ludwik Rakowski. Wartość inwestycji to ponad 11,3 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 6,8 mln zł, a wkład beneficjenta to 4,5 mln zł.

 

Jak podkreślił wicemarszałek Marcin Kierwiński ordynariat wojskowy zajmował szczególne miejsce w wysiłku zbrojnym Polaków. Dodał, że muzeum to pierwsza placówka o takim profilu w Polsce i ważny punkt w rozwoju kulturalnym zarówno Warszawy, jak i Mazowsza.

 

Jej zadaniem będzie przedstawienie wojennych, powstańczych i powojennych losów duszpasterstwa wojskowego w komunistycznej Polsce, działań peerelowskich władz skierowanych przeciwko kościołowi wojskowemu i historii przywrócenia Ordynariatu Polowego w 1991 roku.

 

Dzięki realizacji inwestycji wszystkie eksponaty prezentowane będą w pionowych gablotach za szkłem. Eksponowane kolekcje złożone będą z ubiorów wojskowych, szat i rekwizytów liturgicznych, zbiorów medalierskich oraz pamiątek piśmienniczych. Komfortowe warunki przechowywania zbiorów zapewni zainstalowanie systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego z wysokim reżimem czystości, temperatury i wilgotności. Charakter miejsca będzie podkreślać kierunkowe, punktowe oświetlenie, przeprowadzające zwiedzającego przez tunel.

 

Ponadto, obiekt jest przystosowywany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz turystów zagranicznych. Zainstalowanie sieci telefonicznej i internetowej wpłynie na zwiększenie jakości usług. Możliwa będzie rezerwacja biletów, terminów zwiedzania dla większych grup, usług przewodnika mówiącego w języku obcym oraz sprawdzanie bieżących informacji.

 

Muzeum Ordynariatu Polowego w podziemiach Katedry Polowej WP jest Oddziałem Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Zlokalizowane jest przy ul. Długiej 13/15, wraz ze strefą wejścia w części parteru Katedry. Powierzchnia użytkowa Muzeum Ordynariatu Polowego wynosi 342,42 m². Istniejący układ pomieszczeń piwnicznych stworzył kompozycję podziemia w formie komnat połączonych amfiladowo.

 

Tytuł projektu: Adaptacja podziemi Katedry Polowej WP na Muzeum Ordynariatu Polowego – Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy

Całkowita wartość projektu: 11 300 555,34 zł

Kwota dofinansowania : 6 863 636,84 zł

Wkład m.st. Warszawy: 4 436 918,50 zł

Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa

Jednostka realizująca projekt: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Liczba wyświetleń: 688

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.